Nie každá krajina, patriaca v minulosti do Zväzu sovietskych socialistických republík, ktorá naviac v roku 2008 prekonala vojnový konflikt s Ruskom a má stále nedoriešené konflikty s Južným Osetskom a Abcházskom, sa môže pochváliť rozvojom (nielen ekonomickým) tak, ako Gruzínsko. Posúdiť situáciu v tejto pohostinnej a na prírodné i historické unikáty bohatej zemi však treba priamo na mieste – na vlastné oči. Napríklad v podobe terénnej exkurzie, akú začiatkom leta absolvovali študenti a študentky z Katedry rozvojových a environmentálnych štúdií PřF UP v Olomouci s podporou Českej rozvojovej agentúry (ČRA).
Gruzínsko má za sebou niekoľko historických míľnikov aj bolestných udalostí, ktoré ho napriek rozvíjajúcej sa ekonomike a vzmáhajúcemu sa turizmu radia stále medzi krehké demokratické republiky, ktorým musia pomáhať krajiny v rámci zahraničnej rozvojovej pomoci. Slovensko i Česko tam cez svoje agentúry SAMRS a ČRA realizujú zaujímavé a inovatívne rozvojové projekty. Mladí ľudia z Olomouca, študujúci Medzinárodné rozvojové štúdiá, navštívili niekoľko z nich.

Podpora vinárstva v okrese Terjola – projekt českej organizácie Člověk v tísni.
Podpora vnútorne presídlených žien aj práca s mládežou
V Gruzínsku je pre dva zamrznuté konflikty vysoký počet vnútorne presídlených osôb (IDPs). Na podporu ich aktivít plynie rozvojová pomoc od donorov ako USAid, EuropeAid, a ďalších. Slovenská humanitárna a rozvojová organizácia ADRA Slovensko v Tserovani blízko Tbilisi – v mieste, kde žije v dvoch tisíckach domov viac ako osemtisíc presídlených ľudí a ich potomkov, realizuje rozvojový projekt s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. Ide o budovanie kapacít obyvateľstva a podporu ich podnikateľských aktivít (výrobu originálnych šperkov v chránenej dielni a ich distribúciu) v rámci spolupráce s organizáciou For Better Future, ktorá pozostáva priamo z takto presídlených mladých ľudí.

Domy pre IDPs v re-settlemente v Tserovani.
Podpobným aktivitám, teda dovzdelávaniu, rekvalifikácii a začleňovaniu žien do pracovného procesu, sa venuje aj organizácia Fund for Women Entrepreneurs z Kutaisi. Tentoraz však ide o vnútorne presídlených obyvateľov a obyvateľky z Abcházska. Práve k téme posilňovania postavenia žien a znižovania nezamestnanosti v regiónoch mali účastníci a účastníčky exkurzie najviac otázok.
V obci Kvemo Chala založila pred niekoľkými rokmi neziskovú organizáciu KONA bývalá študentka Medzinárodných rozvojových štúdií, Jana Kowalová. Do daného mesta sa vydala a rozhodla sa podporiť aktivity miestnej mládeže, ktorá dovtedy nemala priestor a motiváciu sa sebarealizovať. Výučba angličtiny, výstavba a zariaďovanie knižnice spojili mladých a vyplnili im voľný čas. Počas júnovej interakcie medzi stredoškolákmi z tejto gruzínskej obce a vysokoškolákmi z Palackého univerzity vznikli výborné nápady na spoluprácu a možné dobrovoľníctvo pri obnovovaní parku.

Návšteva organizácie KONA v Kvemo Chala – interakcia mladých ľudí v novej knižnici.
Znevýhodnení ľudia a ich hlas v krajine
Vďaka podpore Českej rozvojovej agentúry navštívili študenti a študentky z Palackého univerzity nielen malé lokálne iniciatívy, ale aj nadvládne inštitúcie v hlavnom meste, ako napríklad Rozvojový program OSN (UNDP) alebo Delegáciu Európskej Únie v Gruzínsku. V miestnej pobočke Transparency International debatovali o miere korupcie v krajine a predvolebnom napätí. V Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development (CIPDD) zasa diskutovali o budovaní mieru a upevňovaní demokracie v konfliktom zasiahnutých oblasiach v rámci Kaukazu. O fungovaní nezávislých médií sa účastníci a účastníčky exkurzie dozvedeli viac z rozhovoru s Kamilou Mamedovou, reprezentantkou komunitného Rádia Marneuli, ktoré dáva hlas menšinám v krajine.
Na základe schôdzky s Gigom Chitishvilim, zástupcom Centra strategického výskumu a rozvoja v Gruzínsku (CSRDG) mladí ľudia z Olomouca zistili, ako funguje podpora zamestnanosti znevýhodnených skupín obyvateľstva a ľudí so špeciálnymi potrebami cez sociálne podnikanie. Tak dobre spracovaný systém grantovej podpory gruzínskych sociálnych podnikov a mentoringu pre ich zakladateľov nefunguje ani v ČR alebo SR.

Študenti a študentky KRES v turisticky vzmáhajúcom sa centre Tbilisi.
Viditeľná pomoc českých mimovládok na vidieku
Mladí ľudia z Olomouca navštívili počas svojej terénnej exkurzie (s cieľom vidieť projekty rozvojovej spolupráce na vlastné oči) aj konkrétnych príjimateľov pomoci na vidieku. V regióne Tušeti sa oboznámili s realizáciou rozvojových projektov organizácie Charita ČR s podporou ČRA. Ide o budovanie kapacít, podporu vzdelávania, zriadenie etnografického múzea, ale najmä podporu miestnej remeselnej výroby – hlavne spracovania ovčej vlny do textilných produktov a suvenírov.

Projekt Charity ČR v regióne Tusheti s podporou ČRA – obhliadka strojov na vlnu.
V regióne Imereti, presnejšie v okrese Terjola, účastníci a účastníčky exkurzie navštívili poľnohospodárske projekty na podporu miestnych družstiev, venujúce sa výrobe mliečnych výrobkov (syrov, mlieka i zmrzliny) či pestovania ovocia a zeleniny v skleníkoch. Opäť išlo o úspešný projekt rozvojovej spolupráce, kde reagovala česká organizácia Člověk v tísni s finančnou podporou ČRA na potreby miestnych ľudí.

Projekt ČvT v regióne Imereti s podporou ČRA – zber melónov v skleníku.
Mladí ľudia z Univerzity Palackého sa zaujímali aj o proces budovania občianskej spoločnosti v Gruzínsku po vojne z roku 2008 či možnosti jeho vstupu do EÚ. Počas leta vytvorili mediálne výstupy, ktoré mapujú zažité situácie a navštívené projekty priamo v teréne. Touto formou verejnej informovanosti a osvety spolu s fotovýstavou a edukatívnymi prednáškami po celej ČR priblížia väčšiemu množstvu ľudí dôležitosť zahraničnej rozvojovej spolupráce, napĺňania globálnych cieľov, ako aj solidarity s krajinami, ktoré prešli v minulosti podobným vývojom, ako naše post-socialistické republiky.
Terénna exkurzia KRES PřF UP, ako aj samotný projekt z oblasti globálneho rozvojového vzdelávania, je spolufinancovaná z prostriedkov Českej rozvojovej agentúry (ČRA).

Spoločná foto študentov a študentiek KRES a implementátorov projektu Charity ČR v Tusheti – s bannerom donora: ČRA.
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: študentky Katedry rozvojových a environmentálnych štúdií PřF UP v Olomouci
Terénna exkurzia do Gruzínska bola spolufinancovaná Českou rozvojovou agentúrou (ČRA) v rámci projektu Katedry rozvojových a environmentálních studií (KRES) PřF UP v Olomouci pod názvom „Rozvojová spolupráce na vlastní oči“.