Čo (a prečo) čítať: Septembrové lekcie rozvoja

V rámci Lekcií rozvoja z dielne ‚Media about Development’ aj v septembri zverejníme kvalitné novinárske prejavy ako ukážky zodpovednej rozvojovej žurnalistiky zväčša z krajín Globálneho Juhu, ktoré sú nám síce (geograficky) vzdialené, ale stoja za prečítanie. Prvý článok sa venuje neveľkým zmenám po voľbách v Zimbabwe, druhý je o výraznej zmene (o zrušení príkazu) v Nepále pod vplyvom tragických udalostí, no a tretí sa týka krízy vo Venezuele, ktorá sa zmenila z lokálneho problému na najväčšiu migračnú krízu v západnej hemisfére.

 

Tí z vás, ktorí nemajú čas či energiu sledovať všetky prebiehajúce voľby v odľahlých kútoch sveta, ale chcú mať ako-tak prehľad o ich výsledkoch – často siahajú po sumáre zahraničných udalostí a výberu svetovej tlače z dielne týždenníka Respekt. V tom nedávnom s názvom “Zimbabwe: Psi štěkají a krokodýl vládne dál” sa skvelý reportér Tomáš Lindner obzerá za voľbami v Zimbabwe a zmenami, resp. nezmenami, aké táto udalosť do krajiny vniesla: “Vloni vojenský a vnitrostranický puč odstranil stárnoucího Roberta Mugabeho a jeho mocichtivou mladou manželkou z čela Zimbabwe. Nastalo politické otevírání: noviny kritizovaly vládu a opozice mohla svobodně vést kampaň. Avšak systém ve svém jádru zůstal beze změn. Mnangagwa, mocní generálové a státní elita, která se léta obohacovala na státních penězích i při záborech půdy, nechtěla moc a privilegia ztratit. Systém, který Mugabe budoval čtyři dekády za účelem udržení vlastní moci, se pochopitelně nerozpustil.” Zároveň prízvukuje, že: “Nesrovnalosti a povolební násilí vážně ohrožují hlavní cíl loňského převratu proti Mugabemu i letošních relativně svobodných voleb – ukončení mezinárodní izolace a přilákání zahraničních investic.”

Zimbabwe-posters-800x450

Tomášova kolegyňa z týždenníka Respekt, Sylvie Lauder, o niečo neskôr informovala v článku “Po smrti dvou dívek zakázal Nepál vyhánění žen během menstruace” o tom, ako až smrť nepálskych dievčat dokázala prinútiť úrady, aby zapracovali na zrušení príkazu – posielať ženy počas obdobia menštruácie preč z domova. “Podle nově schváleného zákona hrozí osobě, která by nutila ženu odejít z domu během menstruace až tři měsíce vězení nebo pokuta ve výši tří tisíc nepálských rupií (zhruba 600 korun),” píše v článku Lauder a opisuje situáciu, ktorej boli nepálske ženy doteraz vystavované: “Ženy přebývají v menstruačních chatrčích často v žalostných podmínkách – dostávají méně jídla, vedle hladu trpí také zimou a hrozí jim útok zvěře či znásilnění.” V treťom tisíciročí naozaj čosi nevídané a neakceptovateľné.

Reportér denníka SME, Lukáš Onderčanin, sa venuje vo svojich reportážach aj migrácii v rámci Latinskej Ameriky. Najnovšie komplexne pokryl venezuelský exodus v článku: “Venezuelčania: Ak neutečieme, umrieme hladom”. Ako píše: “Len málokto sa chce do kedysi jednej z najbohatších juhoamerických krajín vrátiť. Zohnať lieky je umenie, elektrina vypadáva aj na niekoľko dní, politickí oponenti končia v obchodnom dome prerobenom na väzenie. Z platu si ľudia nemôžu dovoliť ani mäso či toaletný papier a ceny sa zdvojnásobujú priemerne každých 26 dní.” Južná Amerika odchody ľudí z Venezuely nezvláda, v krajinách ako Peru, Čile či Kolumbia sa ich počet od roku 2015 zdesaťnásobil. Ak nepoznáte pôvod pádu socialistického režimu a dôvod venezuelskej krízy, naštudujte si ho práve v tomto texte…

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Euractiv / AFP

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in gender equality, global problems, human rights, media and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s