V rámci Lekcií rozvoja z dielne ‚Media about Development’ aj v septembri zverejníme kvalitné novinárske prejavy ako ukážky zodpovednej rozvojovej žurnalistiky zväčša z krajín Globálneho Juhu, ktoré sú nám síce (geograficky) vzdialené, ale stoja za prečítanie. Prvý článok sa venuje neveľkým zmenám po voľbách v Zimbabwe, druhý je o výraznej zmene (o zrušení príkazu) v Nepále pod vplyvom tragických udalostí, no a tretí sa týka krízy vo Venezuele, ktorá sa zmenila z lokálneho problému na najväčšiu migračnú krízu v západnej hemisfére.
Tí z vás, ktorí nemajú čas či energiu sledovať všetky prebiehajúce voľby v odľahlých kútoch sveta, ale chcú mať ako-tak prehľad o ich výsledkoch – často siahajú po sumáre zahraničných udalostí a výberu svetovej tlače z dielne týždenníka Respekt. V tom nedávnom s názvom “Zimbabwe: Psi štěkají a krokodýl vládne dál” sa skvelý reportér Tomáš Lindner obzerá za voľbami v Zimbabwe a zmenami, resp. nezmenami, aké táto udalosť do krajiny vniesla: “Vloni vojenský a vnitrostranický puč odstranil stárnoucího Roberta Mugabeho a jeho mocichtivou mladou manželkou z čela Zimbabwe. Nastalo politické otevírání: noviny kritizovaly vládu a opozice mohla svobodně vést kampaň. Avšak systém ve svém jádru zůstal beze změn. Mnangagwa, mocní generálové a státní elita, která se léta obohacovala na státních penězích i při záborech půdy, nechtěla moc a privilegia ztratit. Systém, který Mugabe budoval čtyři dekády za účelem udržení vlastní moci, se pochopitelně nerozpustil.” Zároveň prízvukuje, že: “Nesrovnalosti a povolební násilí vážně ohrožují hlavní cíl loňského převratu proti Mugabemu i letošních relativně svobodných voleb – ukončení mezinárodní izolace a přilákání zahraničních investic.”
Tomášova kolegyňa z týždenníka Respekt, Sylvie Lauder, o niečo neskôr informovala v článku “Po smrti dvou dívek zakázal Nepál vyhánění žen během menstruace” o tom, ako až smrť nepálskych dievčat dokázala prinútiť úrady, aby zapracovali na zrušení príkazu – posielať ženy počas obdobia menštruácie preč z domova. “Podle nově schváleného zákona hrozí osobě, která by nutila ženu odejít z domu během menstruace až tři měsíce vězení nebo pokuta ve výši tří tisíc nepálských rupií (zhruba 600 korun),” píše v článku Lauder a opisuje situáciu, ktorej boli nepálske ženy doteraz vystavované: “Ženy přebývají v menstruačních chatrčích často v žalostných podmínkách – dostávají méně jídla, vedle hladu trpí také zimou a hrozí jim útok zvěře či znásilnění.” V treťom tisíciročí naozaj čosi nevídané a neakceptovateľné.
Reportér denníka SME, Lukáš Onderčanin, sa venuje vo svojich reportážach aj migrácii v rámci Latinskej Ameriky. Najnovšie komplexne pokryl venezuelský exodus v článku: “Venezuelčania: Ak neutečieme, umrieme hladom”. Ako píše: “Len málokto sa chce do kedysi jednej z najbohatších juhoamerických krajín vrátiť. Zohnať lieky je umenie, elektrina vypadáva aj na niekoľko dní, politickí oponenti končia v obchodnom dome prerobenom na väzenie. Z platu si ľudia nemôžu dovoliť ani mäso či toaletný papier a ceny sa zdvojnásobujú priemerne každých 26 dní.” Južná Amerika odchody ľudí z Venezuely nezvláda, v krajinách ako Peru, Čile či Kolumbia sa ich počet od roku 2015 zdesaťnásobil. Ak nepoznáte pôvod pádu socialistického režimu a dôvod venezuelskej krízy, naštudujte si ho práve v tomto texte…
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Euractiv / AFP