Film „Obchod s orgánmi“ rieši morálnu dilemu ilegálnej transplantácie obličky

Keby snímka “The market” prezentovala klasický vzorec obchodovania na svetovom trhu, sotva by bola zaradená do filmového výberu festivalu o (ne)dodržiavaní ľuských práv Jeden svet. Slovenský preklad názvu dokumentu “Obchod s orgánmi” však napovedá, že v nej budú obyvateľky dvoch kontinentov riešiť morálnu dilemu – ilegálnej transplantácie obličky.

Keď autorka dokumentu „Obchod s orgánmi“ žila pre desiatkou rokov v Indii, stretávala vo svojej blízkosti ľudí s podivnými jazvami na tele. Aby sa obyvatelia rybárskej osady vymanili zo svojich dlhov, ako jediné východisko videli – v samovražde alebo v predaji obličky na čiernom trhu. Rama Rau, dnes pôsobiaca v Kanade, sa o niekoľko rokov neskôr vrátila k tomuto smutnému fenoménu a po náročnom prieskume pretavila túto problematiku do filmovej podoby.

Foto z filmu “Obchod s orgánmi” (The Market, 2010). Zdroj: http://www.jedensvet.sk

 

Život v „obličkovej dedine“

Indický slum Chennai bol kedysi rybárskou oblasťou. Po vlne ničivého tsunami tam obyvatelia/ky dnes namiesto rýb predávajú časti vlastných tiel. V tejto “Kidney village” (Obličkovej dedine) žijú aj dve indické sestry. Staršia z nich, Prabha, v minulosti predaj obličky pre finančnú tieseň rodiny absolvovala, dnes funguje ako sprostredkovateľka pre nových záujemcov/kyne o „darovanie“ obličky. Dvadsaťsedemročná Hema sa rozhodne tiež (ako piata členka v rodine) darovať obličku, aby vykryla dlhy a zaplatila školné svojim dvom deťom. Sestra jej dohodne výbornú cenu (až dvetisíc dolárov), no zadarmo to nebude…

Hoci je predaj orgánov v Indii nelegálny, na čiernom trhu obličku možno zohnať za 60 000 dolárov. Každý sa v tomto obchode nabalí, len to treba dôsledne pripraviť. Doktor Reddy má s týmto „dobrovoľným darcovstvom“ a vypomáhaním blížnym na iných kontinentoch bohatú skúsenosť – v Indii podnikol už viac ako dvetisíc operácií. Všetci/ky sa paradoxne odvolávajú na Boha (hinduistického či kresťanského) – nie je to hriech, keď si ľudia v núdzi takto vypomáhajú.

Výprava za novou obličkou z Kanady do Indie

Kdesi na druhom konci sveta, v kanadskom meste Nanaimo, čaká už piaty rok na svoju novú obličku štyridsaťročná slobodná matka Sandra. Štyrikrát do dňa podstupuje proces dialýzy, sníva o svojom starom štíhlom tele, pôvodnom vzhľade. Štatistiky však vyznievajú hrozivo: každé tri dni zomrie v Kanade jeden čakateľ/ka na obličku.

Situáciu prevezmú do vlastných rúk akčnejšie členky Sandrinej domácnosti – matka Christina a dcéra Kylie. Po mnohých diskusiách, presviedčaní a riešení vnútorného morálneho boja (kúpiť či nekúpiť orgán na čiernom trhu na inom kontinente) podniknú tri Kanaďanky výpravu za novou obličkou do Indie. Po konfrontácii s potenciálnou darkyňou Hemou a sprostredkovateľkou predaja, sestrou Prabhou, menia svoj názor a vracajú sa domov. Tento obchod je pre nich neprípustný – jedna žena totiž získa, druhá však stratí…

Naskytajú sa mnohé otázky, nastupuje dilema: Kde sú hranice ľudskej dôstojnosti? Ako by sme zareagovali v podobnej situácii? Komu rozumieme viac – predávajúcej chudobnej žene v Indii alebo kupujúcej chorej žene v Kanade? Ako sa cítia tí, čo kupujú a tí, čo predávajú časti svojho tela? Akú hodnotu má v dnešnom svete ľudské zdravie?

Text: Božena (Boba) Baluchová (novinárka, filmárka a pedagogička)

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in development education, documentaries, global problems, media, millenium development goals. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s