Dva dokumentárne filmy na ceste ku slobode spája hip-hop

V jednom dokumente rap ako prostriedok vyjarenia nespokojnosti s režimom, v druhom ako odľahčenie ťaživej témy s nádejou, vidinou zmeny. V každom prípade sú snímky „Hip-hopová revolúcia“ a „Kamerunský coming out“ vhodné aj pre ľudí, ktorí neholdujú hip-hopu ako žánru. Dôležitý je obsah. Tak ako v každom dokumente v rámci filmového festivalu Jeden svet.

Snímka „Hip-hopová revolúcia“ kubánskeho režiséra Mayckella Pedrero Mariola predstavuje dvojicu miláčikov hip-hopového undergroundu – Los Aldeanos na „ostrove slobody“. Svoju izolovanosť si Aldo a El B uvedomujú. Napriek tomu nechcú „sedieť za počítačom s internetom“ a on-line predajom hudby sa živiť. Sú to praví revolucionári, ktorí undergroundovo nielen žijú, ale aj cítia.

Spievať o kubánskej neslobode na Kube

Za hranicami Kuby na najrôznejších webstránkach sa viac ľudí falošne vydáva za projekt Los Aldeanos a na predaji albumov slušne zarába. Chalani však emigrovať do USA, ako to niektorí umelci urobili pred nimi, nechcú. Spievať o kubánskej neslobode za jej hranicami je podľa nich pokrytecké. Ak chcú robiť zmenu, nesmú utiecť – ale ostať doma so svojimi ľuďmi.

Hoci každý rok El B vyhráva nekomerčné aj komerčné súťaže v rapovaní, štátne orgány ho za hranice domovinu reprezentovať nepustia. Vždy sa nájde výhovorka, prečo víza nedostane. Pritom je v „kohútich zápasoch“ suverénna jednotka a rešpektujú ho kolegovia z Argentíny, Chile či Španielska. Situácia by sa pre dvojicu nezlepšila ani vtedy, keby vstúpili do Kubánskeho rapového zväzu, ktorý by mal umelcom zabezpečovať koncerty v zahraničí a vydávanie albumov – no nerobí to. Napriek tomu je hudba Los Aldeanos akýmsi precedensom na scéne – z ilegálnej produkcie sa stáva komerčne úspešná muzika.

Snímka pôsobí pre svoj rýchly strih, videoklipové vsuvky a štýlový prejav dvoch hip-hoperov veľmi sviežo, zároveň presvedčivo. Citát na záver filmu vysvetľuje všetko: „Keď raz slobodu zobudíte, už nezaspí“.

V Kamerune za inakosť do väzenia?

Už z názvu druhej snímky “Kamerunský coming out” francúzskej režisérky Céline Metzger je jasné, o čom dokument bude a prečo sa nachádza v rámci festivalu Jeden svet takisto v sekcii Cesty ku slobode. V úvodnej ankete medzi obyčajnými kamerunskými obyvateľmi/kami sa dozvedáme, že homosexualita je sekta slobodomurárov, alebo že ju sem z Európy priniesol počas kolonizácie francúzsky lekár.

Neúnavná právnička Alice sa snaží hájiť svojich klientov, ktorí môžu byť za náklonnosť k osobe rovnakého pohlavia odsúdení na osem mesiacov až päť rokov väzenia. Obieha úrady, kde sa to hemží korupciou, ale aj sexizmom a homofóbiou. Navštívi aj školu, kde riaditeľ zo štúdia vylúčil skupinku lesieb a gejov. Povzbudzuje miestnych mladých, ktorí sa neboja hovoriť o svojej inakosti.

Čeliť zažitým predsudkom a stereotypom

Odbúrať zažité predsudky a stereotypy v obyvateľstve, ktoré si homosexualitu spája so snahou o získanie moci, nie je jednoduché. V roku 1972 nadobudol v tomto stredoafrickom štáte platnosť zákon (odlišný od kamerunskej ústavy), ktorý homosexualitu odsudzuje ako trestný čin. Pred niekoľkými rokmi dokonca bulvárna tlač zverejnila zoznam desiatok homosexuálne orientovaných ľudí – polovica pozostávala z členov vlády tejto krajiny.

Homosexuála čaká v Kamerune vylúčenie z rodiny i komunity, v ktorej odmala pôsobil. Právnička Alice sa nevzdáva – snaží sa docieliť, aby sa rodičia nepokúšali svoje deti meniť či vyliečiť z odlišnej orientácie, a najmä – aby sa detí rodiny nevzdávali. V závere filmu vidíme túto dámu v pestrofarebných šatách a turbane, ako si poskakuje do hip-hopového rytmu. Aj vďaka húževnatosti jej podobných ľudí sa situácia v Afrike môže pohnúť iným smerom…

Text: Boba Baluchová (novinárka, filmárka a pedagogička)

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in development education, documentaries, global problems, media. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s