Aj v máji vám ponúkame tri novinárske celky, ktoré sa snažia pokrývať globálne výzvy komplexným, etickým a zodpovedným spôsobom; zároveň čitateľskú základňu edukujú. Prvý článok sa týka dosahov zmeny klímy na život v oceánoch, druhý je o aktivizme kenských novinárov a tretí opisuje fungovanie open-source nástrojov, ktoré humanitárnym organizáciám pomáhajú pri záchranných akciách v teréne. Viac už v májových Lekciách rozvoja, pripravených tímom ‚Media about Development’.
Alexander Ač je v prvom rade vedec. Pracuje na Ústav výskumu globálnej zmeny Českej akadémie vied v Brne. Ale je aj výborný popularizátor vedy, pričom sa venuje primárne zmene klímy a vysvetľovaniu negatívnych dosahov zmeny klímy na životné prostredie a predovšetkým ľudstvo. Pre denník SME pravidelne publikuje komentáre a analýzy práve o tejto problematike. V článku “Blíži sa klimatická pomsta oceánov?” píše o zmene charakteru počasia a následkoch oteplenia oceánskej vody. Ako naznačuje titulok, negatívne scenáre naberajú reálne kontúry a zmenu klímy by sme mali brať konečne všetci vážne.
Spisovateľka a politologička Nanjala Nyabola napísala pre denník SME o tom, prečo by bez odvážnych a priekopníckych novinárov kenské hnutie za demokraciu možno nikdy nebolo zvíťazilo. Ak vás zaujíma, prečo v marci podala skupina popredných novinárov výpoveď v denníku Nation, a čo znamená v praxi “aktivistický žurnalizmus“ (v ktorom má Keňa dlhú tradíciu), nenechajte si ujsť komentár “Strata pre kenskú demokraciu”.

Crowdsourcing po zemetrasení v Nepále. Zdroj: digitalglobe.com.
Študent Medzinárodných rozvojových štúdií KRES UP v Olomouci, Jan Ciupa, sa pod vedením Dr. Jirku Pánka pozrel na rôzne nástroje mapovania terénu, ktorý postihla prírodná katastrofa. Napísal o tom článok aj do časopisu Rozvojovka. Mnohým môžu informácie z textu objasniť spôsob, akým bola počas doručovania humanitárnej pomoci po zemetrasení v Nepále využitá Open Street Map (OSM) platforma a čo je to crowdsourcing. Počas humanitárnej krízy sú totiž dôležití práve dobrovoľníci OSM z celého sveta, ktorí digitalizujú satelitné snímky a poskytujú tak nové dáta humanitárnym organizáciám, pracujúcim v konkrétnej postihnutej krajine. Viac sa už dozviete v populárne-náučnom texte: “Crowdsourcing v mapování snižuje dopady katastrof”.
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: digitalglobe.com