Čo (a prečo) čítať: májové lekcie rozvoja

Aj v máji vám ponúkame tri novinárske celky, ktoré sa snažia pokrývať globálne výzvy komplexným, etickým a zodpovedným spôsobom; zároveň čitateľskú základňu edukujú. Prvý článok sa týka dosahov zmeny klímy na život v oceánoch, druhý je o aktivizme kenských novinárov a tretí opisuje fungovanie open-source nástrojov, ktoré humanitárnym organizáciám pomáhajú pri záchranných akciách v teréne. Viac už v májových Lekciách rozvoja, pripravených tímom ‚Media about Development’.

Alexander Ač je v prvom rade vedec. Pracuje na Ústav výskumu globálnej zmeny Českej akadémie vied v Brne. Ale je aj výborný popularizátor vedy, pričom sa venuje primárne zmene klímy a vysvetľovaniu negatívnych dosahov zmeny klímy na životné prostredie a predovšetkým ľudstvo. Pre denník SME pravidelne publikuje komentáre a analýzy práve o tejto problematike. V článku “Blíži sa klimatická pomsta oceánov?” píše o zmene charakteru počasia a následkoch oteplenia oceánskej vody. Ako naznačuje titulok, negatívne scenáre naberajú reálne kontúry a zmenu klímy by sme mali brať konečne všetci vážne.

Spisovateľka a politologička Nanjala Nyabola napísala pre denník SME o tom, prečo by bez odvážnych a priekopníckych novinárov kenské hnutie za demokraciu možno nikdy nebolo zvíťazilo. Ak vás zaujíma, prečo v marci podala skupina popredných novinárov výpoveď v denníku Nation, a čo znamená v praxi “aktivistický žurnalizmus“ (v ktorom má Keňa dlhú tradíciu), nenechajte si ujsť komentár “Strata pre kenskú demokraciu”.

digitalglobe.com

Crowdsourcing po zemetrasení v Nepále. Zdroj: digitalglobe.com.

Študent Medzinárodných rozvojových štúdií KRES UP v Olomouci, Jan Ciupa, sa pod vedením Dr. Jirku Pánka pozrel na rôzne nástroje mapovania terénu, ktorý postihla prírodná katastrofa. Napísal o tom článok aj do časopisu Rozvojovka. Mnohým môžu informácie z textu objasniť spôsob, akým bola počas doručovania humanitárnej pomoci po zemetrasení v Nepále využitá Open Street Map (OSM) platforma a čo je to crowdsourcing. Počas humanitárnej krízy sú totiž dôležití práve dobrovoľníci OSM z celého sveta, ktorí digitalizujú satelitné snímky a poskytujú tak nové dáta humanitárnym organizáciám, pracujúcim v konkrétnej postihnutej krajine. Viac sa už dozviete v populárne-náučnom texte: “Crowdsourcing v mapování snižuje dopady katastrof”.

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: digitalglobe.com

 

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in climate change, global problems, humanitarian aid, media and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s