Platforma rozvojových organizácií Ambrela odštartovala vo februári osvetovú kampaň pre širokú verejnosť s názvom ‘Všetci sa máme čo učiť‘. Tentoraz sa však nezamerala na prezentáciu svojich aktivít v oblasti humanitárnej pomoci či rozvojovej spolupráci, ale formou série videí a diskusií predstaví tému globálneho vzdelávania. O tejto téme sa zhovárame s výskumníčkou a komunikačnou manažérkou Ambrely, Dr. Bobou Markovič Baluchovou.

Povedzme si teda na úvod, čo to vlastne je to globálne vzdelávanie?
Globálne vzdelávanie zdôrazňuje globálny kontext v učení (sa). Prostredníctvom neho dochádza k zvyšovaniu nášho povedomia o globálnych témach, k potrebnému rozvoju kritického myslenia a k hlbšiemu porozumeniu súčasného sveta. Globálne vzdelávanie poskytuje priestor na zmenu postojov jednotlivca a posilňuje uvedomenie si vlastnej úlohy v tomto komplikovanom svete. Motivuje nás-ľudí k zodpovednosti a vychováva smerom k osvojeniu si hodnôt aktívneho globálneho občianstva.
V novej Európskej deklarácii o globálnom vzdelávaní do roku 2050, ktorú minulý rok v novembri prijali vlády naprieč celou Európou, sa píše, že „globálne vzdelávanie umožňuje ľuďom otvárať svoje oči, srdcia a mysle pre realitu sveta na miestnej aj globálnej úrovni.“ Ako na túto deklaráciu reagovala Slovenská republika?
Slovenská delegácia, zložená z vládneho i nášho mimovládneho sektora, bola počas novembrovej Dublinskej konferencie k prijatiu tejto Európskej deklarácie o globálnom vzdelávaní do roku 2050 mimoriadne aktívna. Čoskoro by mala byť aj u nás prijatá Národná stratégia globálneho vzdelávania, na ktorej príprave pracovala aj naša platforma Ambrela, zastrešujúca 30 mimovládnych organizácií v SR. Práve organizácie Ambrely, venujúce sa téme globálneho vzdelávania, sa výrazne podieľali na pripomienkovaní tvorby danej stratégie a budú aj súčasťou aktuálnej osvetovej kampane o podstate a potrebe globálneho vzdelávania na školách i mimo nich.
V čom spočíva februárová osvetová kampaň platformy Ambrela s názvom ‚Všetci sa máme čo učiť‘?
Touto kampaňou by sme chceli verejnosti ukázať, prečo je potrebná implementácia spomínanej Národnej stratégie globálneho vzdelávania v SR, a čo ako spoločnosť získame tým, že sa budeme venovať globálnemu vzdelávaniu na školách, ale i scitlivovaniu obyvateľstva a celoživotnému vzdelávaniu dospelých mimo školského prostredia. Ambrela kampaň realizuje v rámci projektu EduGlobe s podporou Active Citizens Fund – Slovakia a tá pozostáva zo série videí, tematických diskusií a prezentácií vzdelávacích aktivít organizácií Ambrely. Prvé video s názvom ‚Nečakaná pomoc‘ o všímavosti a solidarite s núdznymi možno vidieť na sociálnych sieťach a na webe www.ambrela.org práve tento týždeň.
Kde ste hľadali inšpiráciu pre nakrúcanie prvého kampaňového videa s názvom ‚Nečakaná pomoc‘?
S nápadom prišlapartnerská agentúra Ondruš studio, ktorá chcelakreatívne vyjadriť tému posledného roka – vnímania a reakcie Slovákov a Sloveniek na vojnu na Ukrajine, ako aj na príchod desiatok tisícov ukrajinských odídencov a odídenkýň na naše územie. Potrebujeme si neustále prízvukovať potrebu väčšej všímavosti, ohľaduplnosti a solidarity s núdznymi okolo, pretože práve tí nás dokážu niekedy prekvapiť svojím konaním. Ako napríklad hlavný hrdina vo videu: ‘Odídenec–Samaritán‘ so svojou pohotovou pomocou človeku v bezvedomí. Práve preto na záver znie slogan: ‘Všetci sa máme stále čo učiť – o nás samotných, o ľuďoch okolo nás, aj o stále sa meniacom svete, v ktorom spolu koexistujeme.‘
Aké ďalšie aktivity nás čakajú v rámci vašej kampane v najbližších týždňoch?
Prvým z výstupov projektu EduGlobe a kampane ‘Všetci sa máme čo učiť‘ je séria videí. Nasledovať budú dve živé tematické diskusie s expertmi na vzdelávanie a prezentácie vzdelávacích organizácií Ambrely na kampaňovom webe. Nie náhodou spustila naša Ambrela túto kampaň v mesiaci, kedy si budeme ako susedný národ pripomínať smutné prvé výročie vojny na Ukrajine. Verejnosť upozorňujeme na to, že s rastúcimi globálnymi výzvami v susedstve EÚ a Slovenska, a s ich čoraz väčším vplyvom na naše obyvateľstvo, sa treba usilovať nielen o navyšovanie financií na zahraničnú pomoc SR, ale aj zvyšovať povedomie o potrebe uvažovania o týchto výzvach v súvislostiach. A to je vlastne podstata globálneho vzdelávania.
Za rozhovor ďakujeme Bobe Markovič Baluchovej z platformy Ambrela. Veríme, že aktuálna kampaň s názvom ‘Všetci sa máme čo učiť‘ bude mať u verejnosti úspech a prinesie viac do popredia tému globálneho vzdelávania, ako aj zvýši našu všímavosť aj solidaritu s núdznymi.
Pre redakciu SRo – Rádio Regina v rámci RTVS spracoval redaktor: Štefan Chrappa a odpovede v rozhovore poskytla: Boba Markovič Baluchová, výskumníčka a komunikačná manažérka Ambrely – Platformy rozvojových organizácií a zakladateľka Media about Development; Rozhovor si v audio podobe možno vypočuť tu. Foto: Marek Molnár