O videách kampane Tváre migrácie, otvárajúcich diskusiu o tolerancii na Slovensku

Minulý rok sme v tejto relácii predstavili kampaň Tváre migrácie, ktorú od roku 2019 realizuje sedem európskych organizácií, pričom za Slovensko je v konzorciu Platforma rozvojových organizácií Ambrela. Vo februári kampaň uverejnila dve videá, ktoré vzbudili rozporuplné reakcie a negatívne vášne u ľudí, tráviacich celé dni na sociálnych sieťach. O obsahu kampane, reakciách slovenského obyvateľstva na videá, aj o pomoci slovenských organizácií v krajinách, postihnutých humanitárnymi krízami, budeme hovoriť s komunikačnou manažérkou Ambrely, Dr. Bobou Markovič Baluchovou.

Pojem migrácie je slovenskou verejnosťou chápaný veľmi rôznorodo a často nesprávne, hoci ide o prirodzený proces. Slovo migrant je dokonca považované za nadávku. Ako sa teda týka migrácia Slovenska a ako na ňu máme nazerať?

Za posledných 150 rokov emigrovalo zo Slovenska až milión ľudí. V rôznych kútoch sveta našli nový domov a uplatnenie, založili si tam rodiny. V súčasnosti tomu nie je inak – naši blízki stále odchádzajú zo Slovenska za prácou, štúdiom a lepším životom. A tento jav nespomalila ani pandémia Covid-19. Málokedy si uvedomíme, že aj slovenské zdravotné sestry, cestujúce za prácou do Rakúska, sú migrantkami, a naši študenti v Brne či Prahe zasa migrantmi. Dnes by ste vkaždej rodine takto našli nejakú ‘tvár migrácie‘. No a migrujúci Slováci a Slovensky si tiež prajú, aby sa k ním ľudia v zahraničí správali s úctou a rešpektom. Preto by to malo platiť aj obrátene – k cudzincom a cudzinkám, ktorí zavítali na Slovensko, by sme sa mali správať tolerantne.

Je migrácia pre nás slobodnou voľbou? Odchádzajú ľudia za lepším životom a dobrou prácou dobrovoľne?

Migrácia často nie je voľbou, ale otázkou prežitia, a prebieha predovšetkým v rámci nízkopríjmových krajín. Podľa odhadu OSN z roku 2016 asi 66 miliónov ľudí opustilo domov z dôvodu prenasledovania, konfliktov, násilia a porušovania ľudských práv. Ale až viac ako 40 miliónov z nich je presídlených, migruje v rámci vlastnej krajiny. V našej spoločnosti panuje mýtus, že všetci migrujúci smerujú na západ, do EÚ, ale nie je to pravda. V chudobných nízkopríjmových krajinách skončí 21,7 milióna migrantov a migrantiek, zatiaľ čo v EÚ a USA dohromady ‘len’ 3,6 milióna ľudí v pohybe alebo ľudí na úteku. Je preto potrebné odlišovať pojmy od dojmov a naozaj si pozrieť aktuálne dáta k téme utečenectva a migrácie vo svete. Všetky fakty ambrela uvádza prehľadne na stránke http://www.tvaremigracie.sk.

Začiatkom februára ste uverejnili na internete prvé video s názvom ‘Rozmanitosť nám je pochuti’. Čoho sa téma videa presne týkala a na čo poukazovala?

Video poukazuje na to, že predsa cudzokrajné chute (ako vietnamská polievka pho, indická kari ryža či kebab v pita placke z Blízkeho Východu) nám na Slovensku už dávno nie sú cudzie. Vo videu sa preto autorský tím (teda naša platforma Ambrela a kreatívna agentúra Čosi) divákov a diváčok pýta: „Prečo potom mnohí Slováci a Slovensky neakceptujú inú kultúru a ľudí, ktorí nám tieto cudzokrajné chute a obľúbené pokrmy priniesli? Veď iná kultúra a iné zvyky môžu náš život príjemne okoreniť.“ Samozrejme, odkaz videa nie je len o rozmanitosti chutí, ale skôr o tolerancii, rešpekte a ústretovosti voči ľuďom, ktorí si na Slovensku našli prácu a domov.

V prvom videu si slovenský junák príde kúpiť do stánku s občerstvením večeru, a kebab mu podá arabsky vyzerajúci predavač. Ako ho prijala slovenská verejnosť?

Veľmi vášnivo, na čo sme boli v Ambrele pripravení. Denne čelíme stovkám nenávistných komentárov a nadávok na sociálnych sieťach. Takéto vyjadrenia netolerancie však iba potvrdili, ako dôležité je takéto témy prinášať aj medzi ľudí mimo tzv. ‘mimovládkarskej bubliny’. Aj preto ďalej pokračujeme v dobre naštartovanej kampani Tváre migrácie, realizovanej súbežne v siedmich krajinách EÚ.

Tento týždeň Ambrela zverejnila ďalšie osvetové video ’Tolerancia je fair-play‘, pričom sa presunula z gastro oblasti do športu. I tam očakáva rozpoluplné reakcie publika, avšak dôležitejšie je otvorenie diskusie a zamyslenie sa nad témou vnímania aj prijímania cudzincov a cudziniek v našej spoločnosti.

Druhé video Ambrely zasa pokrýva fenomén rasizmu vo futbale, kde fanúšikovia počas zápasu pokrikujú nadávky na hráčov inej farby pleti. Prečo ste si zvolili túto tému?

Keďže takmer každá obec na Slovensku má svoje futbalové ihrisko alebo štadión a týmto športom žijú celé rodiny, voľba témy pre druhé video bola jasná. Mnohí hráči inej kultúry či farby pleti musia čeliť pokrikom, nadávkam a dlhému ‘bučaniu’. tento odsúdeniahodný prejav intolerancie sme preklopili do jednoduchého pozitívneho odkazu. Naozaj nemôžeme donekonečna zvádzať súboj typu: my vs. oni a zameriavať sa na hľadanie odlišností kultúr namiesto nachádzania spoločných čŕt.

Samotní protagonisti z videa pochádzajú zo Západného Balkánu, Latinskej Ameriky aj Subsaharskej Afriky. Na Slovensku našli svoj druhý domov a pracovné uplatnenie, avšak zaujímajú sa o to, ako sa darí ich blízkym v konkrétnych nízkopríjmových krajinách. A práve cez konkrétne životné príbehy sa snaží kampaň Tváre migrácie rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja.

Aké má táto téma tolerancie a prijatia cudzincov na Slovensku prepojenie s humanitárnou a rozvojovou prácou vás a vašich členov v rozvojových krajinách sveta?

Súčasťou kampane sú okrem videí aj online diskusie. Na tej najbližšej budeme hovoriť napríklad o tom, ako naša členská organizácia eRko a jej kolednícka zbierka Dobrá novina môže zlepšovať životné podmienky núdznych v druhom najchudobnejšom regióne Ugandy, aby nemuseli za prácou odchádzať z domova. Hostka diskusie z Nadácie Integra zasa predstaví aktuálnu pomoc obyvateľstvu Etiópie, ktoré musí utekať do susedného Sudánu pre prebiehajúci vojenský konflikt v tigrajskej oblasti. Je dôležité, aby slovenská verejnosť porozumela príčinám, ktoré spôsobujú v nízkopríjmových krajinách hlad, chudobu, domáce nepokoje a následnú migráciu. Zároveň je dobré ponúknuť aj príklady projektov, ktoré naše organizácie realizujú v teréne, aby sa náročná situácia riešila.

Pre redakciu SRo – Rádio Regina v rámci RTVS spracoval redaktor: Štefan Chrappa a odpovede v rozhovore poskytla: Boba Markovič Baluchová, komunikačná manažérka Ambrely – Platformy rozvojových organizácií a zakladateľka Media about Development; Rozhovor si v audio podobe možno vypočuť tu. Foto: Ambrela.org

Advertisement

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in human rights, media, migration, NGOs' work and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s