Pre Caritas Slovakia som pracovala ako mediálna koordinátorka a lektorka globálneho rozvojového vzdelávania ešte v roku 2012. Implementovali sme vtedy dôležitý projekt o rovesníckej solidarite, chápaní zmeny klímy a motivácii ku klimatickej spravodlivosti na stosedemdesiatich slovenských stredných a základných školách. Vyprodukovali sme niekoľko nadčasových kampaní a časopisov Charita, keďže popri učení ma baví a živí najmä písanie.
Už desať rokov ako rozvojová novinárka zodpovedne informujem o globálnych výzvach, čo je pre mňa naj misia a výzva zároveň. V súčasnosti pracujem ako komunikačná manažérka Platformy rozvojových organizácií Ambrela, ktorá zastrešuje aj Slovenskú katolícku charitu. Preto podporujeme a upozorňujeme na aktuálny Národný týždeň charít a aj napriek korona-kríze motivujeme k solidarite, konaniu dobrých skutkov, ohľaduplnosti a podpore tých najviac zraniteľných.
V týchto dňoch sme mali chystať osvetové aktivity na letné festivaly a verejné podujatia, aby sa o činnosti Ambrely a jej členských organizácií dozvedelo čo najviac ľudí. Všetko však bude tento rok inak, viac v online priestore.
Berme súčasnú pandémiu ako príležitosť na stíšenie a podanie pomocnej ruky v zmyslupných projektoch – slovenské rozvojové mimovládky Ambrely (vrátane SKCh) robia naozaj kopec záslužnej práce v teréne pod značkou #SpoluProtiKorone. No a práve teraz si najlepšie uvedomíme, že ani také chodenie do školy, zhromažďovanie sa na verejnosti, navštevovanie blízkych, či cestovanie do zahraničia nie je samozrejmosťou (a v nízkopríjmových krajinách už vôbec nie).
K tomuto poznaniu vediem i svoju malú dcérku Tove Tui, ktorá je už teraz malou dobrovoľníčkou, aktivistkou a chariťáčkou. Na záver rada použijem rodovo-citlivý hashtag: #srdcomCharitacka, lebo som žena. A čo vy?
Text: Boba M. Baluchová, Foto: archív autorky a SKCH