V súčasnosti vrcholí medzinárodný projekt MIND (Migrácia. Prepojenie. Rozvoj), zameraný na zvyšovanie povedomia o migrácii a trvalo-udržateľnom rozvoji, na ktorom spolupracuje 12 charitatívnych organizácii z 11 krajín Európy. Na Slovensku ho administruje člen Platformy rozvojových organizácií – Slovenská katolícka charita. Možno ste už videli výstupy jej kampane ‘Čo je DOMOV?’ o dôvodoch migrácie a dôležitosti trvalo udržateľného rozvoja v životoch nás všetkých, nielen migrujúcich ľudí. Začítajte sa do časopisu Charita, ktorý sa už v roku 2012 tematicky venoval fenoménu migrácie. Články sú stále aktuálne.
Jedným z prejavov globalizačných procesov je migrácia obyvateľstva, ktorá je spolu s pôrodnosťou a úmrtnosťou kľúčovým prvkom v procese populačného vývoja a výrazne ovplyvňuje spoločenské a kultúrne zmeny obyvateľstva. V časopise Charita sa na dvoch stranách autorka venuje téme maloletých utečencov a utečeniek, ktorí boli dočasne umiestnení v zariadení v Hornom Orechovom.
Slovensko sa často stáva neplánovanou konečnou stanicou mnohých cudzincov a cudziniek – keď ich na hranici Schengenu chytia bez povolení na vstup policajné hliadky. Možno sú i takí, čo sa potešia už len z prekročenia „magickej čiary“, oddeľujúcej lepší a horší život (ako si to mnohí predstavujú). Väčšina z nich však dúfa v úspešnú cestu až na západ – kde má byť všetko lepšie… Prečítajte si, ako vyzerá obchodovanie s ľuďmi v praxi a ako možno pomôcť jeho obetiam.
Práca s utečencami a utečenkami je „srdcovou záležitosťou“ tímu Slovenskej katolíckej charity. Vtedajšia projektová manažérka v rozhovore prezradiila viac o práci s ľuďmi v utečeneckých táboroch na africkom kontinente. Pričom si musíme uvedomiť, že málokto sa vydá do neznáma bez veľmi vážnych dôvodov…
Text: tímy charita.sk a Ambrela.org