Boba M. Baluchová pre časopis .týždeň: Ľudskosť ešte nevymizla

Pandémia koronavírusu dala ľudstvu boľavú lekciu, ktorá nám podľa Boby Markovič Baluchovej pripomína, aby sme sa stíšili. „Musíme znovu objaviť význam slov solidarita, ľudskosť a sloboda,“ hovorí slovenská novinárka, ktorá aj s rodinou žije na druhom konci sveta.

Boba s dcerou Tove Tui - titulka copy

.zvládli podľa vás médiá, či už slovenské, alebo aj svetové, potrebu kvalitného informovania o koronavíruse?

Viac by som uvítala, aby sa publikovali aj nejaké pozitívne príbehy ľudí z prvej línie boja s koronavírusom – v domácich aj v zahraničných médiách. Tiež je stále málo informácií o tom, ako hovoriť o víruse s deťmi, pričom hlavnou zásadou v rozhovore s dieťaťom je: byť úprimný a vysvetliť mu situáciu spôsobom, ktorému porozumie.

Stačí deťom ukázať, ako sa majú chrániť a ako si správne umývať ruky. Na internete teraz koluje množstvo negatívnych správ, no dieťa by nemalo nadobudnúť pocit, že nastala absolútna kríza či apokalypsa. Treba sa udržiavať v dobrej kondícii, nestratiť trpezlivosť, svoje deti pozorne počúvať a vymyslieť si nový domáci rituál, aby sme to spoločne zvládli.

Zároveň potrebujeme aj vyjadrenia skutočných expertov a expertiek na epidemiológiu a mediálnu gramotnosť, ktoré by vyvracali hoaxy a dezinformácie o koronavíruse.

.nedávno ste informovali, že členské organizácie Platformy rozvojových organizácií Ambrela mobilizujú svoje kapacity a prostriedky, aby podporili snahu zabrániť šíreniu koronavírusu aj v prostredí zraniteľných skupín obyvateľstva na Slovensku. O čo presne ide?

Naše členské organizácie síce pôsobia dlhodobo najmä v tzv. rozvojových krajinách, no v týchto dňoch svoju pozornosť sústreďujú na Slovensko, aby zabránili šíreniu koronavírusu a ochorenia COVID-19.

Radia ľuďom, ako zvládnuť sebaizoláciu, domáce vzdelávanie detí či prácu z domu vo svojich príbytkoch – poradenstvom, tipmi na čítanie a pozeranie dokumentárnych filmov, metodickými príručkami aj online kurzami zadarmo.

Na našom webe uvádzame zatiaľ tieto skupiny pomoci – služba priamo v teréne pri/v nemocniciach, ďalej terénna práca vo vylúčených komunitách, potom je to osveta a pomoc seniorom, pomoc pri vzdelávaní detí doma, ale aj mentálna hygiena a podpora dospelých pri práci z domu.

Viac o písaní pre Media about Development, o práci pre Platformu rozvojových organizácií Ambrela, o zvládaní situácie okolo koronavírusu, ako aj o živote medzi Slovenskom a Novým Zélandom v rozhovore redaktora Matúša Dávida s Bobou Markovič Baluchovou pre časopis .týždeň (30. 03. 2020) tu.

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in community development, global problems, healthcare, media, NGOs' work and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s