Čo pozerať: Thuletuvalu – o dvoch klimatických osudoch

Zaujíma vás, čo spája miesta Thule a Tuvalu, od seba vzdialené viac než jedenásťtisíc kilometrov? Predsa: Zmena klímy! Topiaci sa ľad v Grónsku spôsobuje zvyšovanie hladiny oceánov, čím postupne berie rodinám na ostrovnom Tuvalu ďaleko v Tichomorí strechy nad hlavou.

Sama veľmi odporúčam film ‘Thuletuvalu’ od režiséra Matthiasa von Guntena, keďže s rodinou trávim veľkú časť roka v Pacifiku a vidím, ako negatívne dosahy zmeny klímy trápia tamojšie malé ostrovy vrátane Tuvalu. Rovesnícky by to malo trápiť aj nás v Európe, lebo skôr či neskôr tie negatívne dopady pocítime my všetci. Hoci na Slovensku more nemáme, s povodňami a extrémnymi výkyvmi počasia (veľkými suchami, vlnami horúčav alebo potom zasa návalmi dažďov) už skúsenosť máme. A keby aj v ťažkých časoch, súvisiacich so šírením koronavírusu, prestali lietať lietadlá a znížili by výrobu fabriky, zmena klímy nezmizne.

Netreba však upadnúť do letargie, skôr popremýšľať nad aktivizmom a individuálnym prístupom k spotrebe. Film je spolu so sprievodnými vzdelávacími aktivitami k pozretiu na stránke českého festivalu Jeden svet tu.

Ak si chcete počas víkendu či ďalších dní v povinnej seba-izolácii pozrieť ďalšie kvalitné dokumentárne filmy (nielen na tému zmeny klímy), siahnite po aktuálnej ponuke českej či slovenskej verzie festivalu Jeden svet, ktoré teraz svoje filmy spolu s metodickými materiálmi pre vyučujúcich (teraz najmä rodičov) ponúkajú zadarmo online. Viac v sekcii Globálneho vzdelávania organizácie Človek v ohrození tu.

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: archív Thuletuvalu

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in climate change, documentaries, global problems, media, NGOs' work and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s