V parlamentných voľbách 2020 voľme za klímu

Keď som naposledy moderovala diskusiu ‘Zmena klímy polopatisticky’ na tému klímy, zmeny klímy a klimatickej krízy ako aj aktivizmu v snahe ju riešiť, jeden z hostí (klimatológ Jozef Pecho) ma šokoval emisiami v číslach.

Vedeli ste, že taký obojsmerný let Auckland–Viedeň (ako v mojom prípade) = 17–18 ton CO2? Alebo taká ročná aktivita okolo výchovy dieťaťa (ako v mojom a mnohých vašich prípadoch) = 60 ton CO2? Spomedzi veľkých priemyselných oblastí však lietanie predstavuje iba 2% všetkých globálnych emisií. Spomínaná diskusia sa dotkla aj otázok: či a čím najviac šetrne cestovať, aj či vôbec mať deti, resp. akú budúcnosť im zanechať. Ak vás podobné myšlienky občas trápia a zaujíma vás i vaša konkrétna uhlíková stopa, vyrátajte si svoju spotrebu a produkciu CO2 cez túto kalkulačku.

diskusia o klime

Duskusia s názvom ‘Zmena klímy polopatisticky’ na bratislavskej Mágio pláži rozobrala aj otázky: či a čím cestovať, aj či mať deti, resp. akú budúcnosť im zanechať.

 

Začiatkom mesiaca som z Aucklandu do Bratislavy poslala poštou svoj hlas politickej strane, ktorej programu verím a viem, že v ňom nezabudli na tému zmeny klímy, a teda na budúcnosť našich detí (ktoré právo voľby zatiaľ nemajú).

Mimochodom, poznáte programy politických strán a opatrenia, týkajúce sa zmeny klímy v nich? Osem enviro-organizácií sa pred časom spojilo do iniciatívy ‘Voľme za klímu’ a spoločne pripravilo klimatický dotazník pre politické strany, ktoré chcú už o pár dní čestne zabojovať o váš hlas. Výsledky dotazníka a analýzy programov sú tu. A potom treba dúfať, že si spoločne zvolíme klimaticky zodpovednú vládu.

Aj z Nového Zélandu #volimZaKlimu. Niekto by mohol namietať, že letecké presuny na trase SR–NZ tomu nenasvedčujú, ale i to mám v sebe poriešené. Som si vedomá našej uhlíkovej stopy, takže ju aktívne znižujem tým, že nejazdím autom, nejem mäso, recyklujem odpad, odevy nakupujem v second handoch, podieľam sa na osvetových a vzdelávacích projektoch, zmierňujúcich negatívne dosahy zmeny klímy. K rodičovstvu sa staviam tiež ekologicky v záujme znižovania emisií.

Prezentácia aktivít Ambrely – Platformy rozvojových organizácií (vtedy ešte pod názvom PMVRO) a ‘climate smart’ i vzdelávacích projektov na festivale Pohoda 2012.

Februárové voľby rozhodnú o tých, ktorí budú rozhodovať o našej budúcnosti. Vyjadrite myšlienku, že vám na budúcnosti našej planéty naozaj záleží, svojou účasťou na podujatíVolíme za klímu! (Predvolebný klimaštrajk)’. Verím, že sa nad riešením klimatickej krízy zamyslia podobne ako ja nielen Znepokojené matky, a že vaše svedomie bude v sobotu krúžkovať (nielen) vašu (lepšiu) budúcnosť.

Text: Boba Markovič Baluchová, komunikačná manažérka Ambrely a zakladateľka OZ DocUnion, ako aj portálu ‘Media about Development’

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in climate change, global problems, leadership, NGOs' work and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s