Ako zvládnuť epidémiu osýpok na súostroví Samoa

Hoci krajiny, v ktorých primárne pomáhajú naše slovenské mimovládky, neležia v Tichom oceáne, nasledujúca téma vás určite zaujme. Ide totiž o epidémiu osýpok na ďalekej Samoe.

Ako by ste opísali Samou? Ako si ju majú slovenskí poslucháči a poslucháčky predstaviť?

Samoa leží na polceste medzi Havajom a Novým Zélandom. Súostrovie sopečného pôvodu je vyhľadávanou cestovateľskou destináciou. Slovami je ťažké opísať toľko výnimočných prírodných úkazov pohromade. Moja dvojročná dcérka bola každú chvíľku niečím očarená. Najprv narazíte na vodopády, potom hlboké jazierka s teplou vodou, vyľudnené piesočné pláže, ale tiež osobité umenie a miestne tradície. V rámci priemyslu vyváža krajina kakao, kokosovú kôru a banány, dôležitý je tam tiež rybolov a turizmus.

 

Ako je na tom Samoa s náboženstvom?

Kresťanská misijná práca tam začala pred dvesto rokmi. Pred 2 rokmi bolo doplnené do Ústavy kresťanstvo ako štátne náboženstvo. Obyvateľstvo je veľmi konzervatívne a oddane veriace. Domáci v rodine a komunite vidia svoje poslanie.

Súostrovie má pravdepodobne najviac svätostánkov a kostolov na kilometer štvorcový. Naozaj v každej dedine sú zastúpené centrá a farnosti známych náboženstiev (rímsko-katolíckeho, metodistického, adventistického atď.) a ďalších náboženských skupín, známych v Pacifiku. Aj my sme zavítali na niekoľko bohoslužieb a dcérka si tam okamžite našla deti rovnakého veku, ktoré tam v horúčave spievali a tancovali s rodičmi vo svojich najlepších šatách doslova celé hodiny. Je tam však aj veľa siekt a samozvaných kazateľov, ktorí sa pasujú do úlohy liečiteľov a odborníkov na všetko. Tak ako každý ostrovček v Pacifiku, aj Samoa je v tomto, žiaľ, zraniteľná a ostrovná izolovanosť tomu neprispieva.

V čom spočíva ostrovná zraniteľnosť?

Nie všetky informácie sa dostávajú miestnym do uší zo správnych a overených zdrojov. Odrážajú sa tu negatívne dosahy zmeny klímy (nedostatok dažďov, výkyvy počasia, veľké suchá), cyklónov – ľudia nevedia, ako tomu zabrániť, ako tomu porozumieť, ako prispôsobiť poľnohospodárstvo a živobytie. Ich možnosti aj vedomosti sú často limitované.

Je tam obrovská migrácia obyvateľstva za prácou do Austrálie či na Nový Zéland. Momentálne však súostrovie bojuje s ťažko zvládateľnou epidémiou osýpok, stále nedostatočnou zaočkovanosťou a agresívnou anti-vakcinačnou kampaňou. To si vyžiadalo už vyše osemdesiat úmrtí detí. Stratám na životoch sa však mohlo predísť.

 

Ako je to možné? Prečo za toľko vyhasnutých ľudských životov detí môžu dospelí?

Všetci sa tam navzájom poznajú, dôverujú si a ústne si podávajú informácie. Aj tie nezmyselné či nepravdivé. Stačí, že sa k jednému Samojčanovi či Samojčanke dostane cez internet článok nejakého šarlatánskeho manipulátora, a už sa dezinformácie šíria po dedinkách závratnou rýchlosťou. Tak tomu bolo aj v prípade nedôvery v očkovací systém. Od septembra je v krajine s dvestotisícovým obyvateľstvom osýpkami nakazených takmer šesťtisíc ľudí, čiže tri percentá populácie.

 

Rodičia často dostávajú z rôznych zdrojov protichodné informácie o účinku vakcín – nielen v Pacifiku, ale aj tu na Slovensku. Potom sa nevedia správne rozhodnúť, čo je pre ich deti najlepšie. Čo spôsobilo takú nedôveru voči očkovaniu v Samoe?

Zaočkovanosť proti osýpkam sa pred vypuknutím epidémie pohybovala podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie medzi 30 až 40%. Na susedných ostrovoch v Tichomorí dosahovala okolo 90%, čo je dobré číslo. Ešte pred pár rokmi na tom bola podobne i Samoa. Nízku zaočkovanosť a terajšiu smrtiacu epidémiu vyprovokovala fatálna chyba dvoch zdravotných sestier, na ktorú sa neskôr nabalili rôzne dezinformácie.

V roku 2018 zomreli po podaní vakcíny proti osýpkam, rubeole a mumpsu dve deti. Počas vyšetrovania ich úmrtia však vyšlo najavo, že príčinou nebolo očkovanie, ale nedbanlivosť sestier. Tie zmiešali očkovaciu látku so svalovým anestetikom. Obe ženy sa na súde k činu priznali a boli právoplatne odsúdené. Dôvera v očkovanie však už bola zlomená, nie ku všetkým ľuďom sa dostala informácia o vine sestier a pravom dôvode úmrtia detí. Rodičia prestali veriť nemocniciam, lekárom a lekárkam. Prestali očkovať svoje deti.

Nepomáhali situácii ani iní zdravotnícki pracovníci? Nejaké príklady z médií a sociálnych sietí?

Sociálne siete a rôzne blogovacie platformy dnes využívajú, alebo skôr zneužívajú odporcovia očkovania. Malé vlády a ministerstvá zdravotníctva nie sú schopné túto situáciu zvládnuť. Aktivisti, bojujúci proti očkovaniu (najmä z USA), bombardujú slovnými útokmi stránky samojských úradov a chcú pricestovať krajinu ‘zachrániť‘.

Miestny blogger bez akéhokoľvek zdravotníckeho vzdelania, Edwin Tamasese, na svojom facebookovom profile vyhlasoval, že očkovanie je najväčším zločinom proti ľudstvu. Namiesto vakcíny proti osýpkam odporúčal 1000 mg vitamínu C rozpustiť v pohári vody a chorým podávať každé tri hodiny. Jeho rady a semináre sa stali hrozbou pre verejné zdravie. Kvôli nemu a jeho vplyvu na rodičov zomierali deti zbytočne. Neboli totiž zaočkované a do nemocnice sa dostali príliš neskoro.

 

Čo pre zvládnutie situácie robí samotná vláda?

Začiatkom decembra bol tento nebezpečný samozvaný liečiteľ zatknutý, pretože napriek varovaniu úradov neprestal šíriť dezinformácie a spomaľoval snahy vlády o dosiahnutie potrebnej zaočkovanosti.

Vláda už v novembri vyhlásila mimoriadny stav a spustila povinný očkovací program. Zatvorila všetky školy a zakázala verejné zhromaždenia. Z hlavného mesta Apia, ktoré sme ani nie pred rokom s rodinou zažili ako rušné mestečko, plné vysmiatych ľudí a predavačov ovocia či látok, sa tak na celé týždne stalo ‘mesto duchov‘.

Ostrovné úrady nariadili ľuďom, ktorí stále ešte nie sú zaočkovaní proti osýpkam, aby vyvesili na príbytok červenú zástavu. To uľahčí prácu zdravotníckym tímom. Šírenie nákazy však vlajka nezastaví.

 

Ako pomáhajú organizácie zo zahraničia? Čo môžeme na diaľku urobiť my?

Nový Zéland, ktorý na Samoe dlhodobo pokrýva projekty rozvojovej spolupráce, tam vyslal zdravotnícke tímy a zásoby príslušného materiálu. Detský fond OSN (UNICEF) rozdal obyvateľstvu viac než stotisíc vakcín. Sú tam aktívne rôzne ďalšie mimovládky, ktoré poznáme aj na Slovensku, ako ADRA, Charita.

Napriek tomu z krajiny nevymizla ponuka ‘alternatívnych’ liečebných postupov v podobe podávania čajových listov či papáje. Samojskí hygienici sa zhodujú v tom, že ak zúfalým rodičom chýbajú overené informácie, hľadajú pomoc na nesprávnych miestach – na internete a u rôznych lokálnych šarlatánov. Samoa je tragickým dôkazom toho, aký dosah má šírenie dezinformácií o očkovaní. Na toto si musíme dať pozor nielen v tzv. rozvojovom svete, ale aj rozvinutom. Vrátane Slovenska.

Prečo hovoríme o osýpkach aj v našich geografických šírkach?

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie minulý rok vzrástol celosvetovo počet prípadov osýpok trojnásobne. Napríklad v USA je výskyt osýpok najvyšší za posledných 25 rokov. Deje sa tak pod vplyvom rôznych anti-vakcinačných, teda proti-očkovacích kampaní. Ochorenia, ktoré zdravotníci a zdravotníčky mali pred rokmi pod kontrolou, sa tak šíria opäť medzi ľuďmi. Doplatiť na to môžu znova nevinné deti. Krajiny, ako Albánsko, Grécko, Veľká Británia, ale i susedné Česko prišli o štatút krajín, kde sa osýpky už nevyskytujú. Tento rok môže byť situácia ešte vážnejšia.

 

Aká bude budúcnosť polynézskych ostrovov v rámci verejného zdravia a riešenia podobných epidémií?

Musíme byť pripravení na to, že podobná situácia, ako teraz na Samoe, sa môže zopakovať aj v okolitých krajinách. Už teraz sa preverujú prvé prípady osýpok zaznamenané na Americkej Samoe, Fidži a v Tonge. Preto bude potrebné obyvateľstvu ponúknuť spolu s vakcínou aj kurz mediálnej a informačnej gramotnosti, aby ľudia vedeli čítať s porozumením zo správnych zdrojov a dokázali odhaliť manipulácie v budúcnosti. Nenechali sa ovplyvniť šarlatánmi. Iba tak sa budú vedieť správne rozhodnúť a neohrozia tak životy svojich detí.

Pre redakciu SRo – Rádio Regina v rámci RTVS spracoval redaktor: Štefan Chrappa a odpovede v rozhovore poskytla: Boba Markovič Baluchová, komunikačná manažérka Ambrely – Platformy rozvojových organizácií a zakladateľka Media about Development; Foto: Palo Markovič

 

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in charity, development cooperation, global problems, healthcare, media, NGOs' work and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s