Absencia mediálnej a informačnej gramotnosti na Slovensku

“Doteraz sme počúvali iba ojedinélé príbehy o učiteľoch, ktorí použili časopis Zem a vek ako pomôcku pri vyučovaní. Teraz vieme, že Zem a vek by svojim žiakom odporučilo 53% a Hlavné správy 57% učiteľov z reprezentatívnej vzorky v prieskume agentúry Focus pre projekt People to People,” píše Jakub Goda v článku pre Denník N.
Novinár Vladimir Šnídl k tomu dodáva, že výskum netreba čítať v zmysle, že: “viac než polovica učiteľov fandí dezinformáciám a prokremeľskej propagande, ale tak, že viac než polovica učiteľov základných škôl nemá pokročilejšiu mediálnu gramotnosť, aby dokázala rozlíšiť medzi štandardným a dezinformačným médiom.”
Po minulotýždňovej návšteve MIL Project Labu v Taline, kde som mala možnosť diskutovať s 35 MIL expertmi a expertkami z 25 prevažne európskych krajín, a porovnať si navzájom skúsenosti z oblasti povedomia o MIL kompetenciách, viem jediné: “Mediálna a informačná gramotnosť (MIL) – zakomponovaná do učebných osnov (už od základnej školy až po univerzity) – je jediným možným riešením tohto narastajúceho problému”. Ešte dobre, že v týchto dňoch vzniká SALTO resource center, kde by mohli byť potrebné učebné materiály k danej problematike verejne dostupné.
Text: Boba M. Baluchová, Foto: Denník N, Focus

About Media about Development

Writing and reporting about international development topics; development cooperation projects, community development success stories and global challenges (in Slovak and also in English language)
This entry was posted in media, NGOs' work, personal development and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s