Pomáhať núdznym jemenským rodinám nájsť bezpečný domov na Slovensku

Nedávno Medzinárodný záchranný výbor uverejnil zoznam desiatich nízkopríjmových krajín, ktoré v roku 2019 budú čeliť humanitárnej kríze. Práve tieto štáty sú už teraz zdrojom dvoch tretín utečencov a utečeniek na našej planéte. Je medzi nimi i Jemen, ktorý sa zmieta už štyri roky vo vojne. Netreba lamentovať nad „utečeneckou krízou“ na sociálnych sieťach, ale snažiť sa jemenským rodinám reálne pomáhať.

V minulom roku prišli o svoj domov v dôsledku prírodných, ale i ľuďmi zapríčinených kríz milióny ľudí. V roku 2019 sa situácia ešte zhorší, upozornil verejnosť viceprezident Medzinárodného záchranného výboru Bob Kitchen. Niektoré krajiny sa v zozname krajín, sužujúcich humanitárnou krízou, objavujú niekoľko rokov po sebe (Demokratická republika Kongo, Južný Sudán, Afganistan, Sýria, Stredoafrická republika, Nigéria, Somálsko), Etiópia a Vernezuela sa k nim pridali nedávno. Najchudobnejšia arabská krajina (paradoxne na ropu bohatá) Jemen, sa v zozname nachádza štyri roky.

Boj o vplyv po páde diktátorského režimu

Jemenská ropa celé roky prinášala finančné zisky iba vládnucej triede a prezidentovi Alimu Abdullahovi Salehovi. Po troch dekádach neohrozeného vládnutia však počas Arabskej jari prišiel o svoju pozíciu a v krajine vypukla občianska vojna. Zvrhnutý Saleh sa pridal na stranu šiitskych vzbúrencov z Hnutia Húsí a spoločne tak ovládali severnóvýchodné územie štátu. Podporoval ich Irán a v roku 2014 obsadili hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu.

Ich postup prinútil v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden – dočasného sídla jemenskej vlády, podporovanej zasa Saudskou Arábiou. Provládne sily tvorili predovšetkým vojaci, lojálne prezidentovi Abdrabbuhovi Mansur Hadimu, ako aj prevažne sunitské kmene a separatisti na juhu. Prezident mal podporu nielen u susedov, ale aj v širšom medzinárodnom spoločenstve na čele so Spojenými štátmi. A tak Jemen zasiahol vojnový konflikt, ktorý trvá už štyri roky a vyžiadal si desaťtisíce obetí, zranených i mŕtvych.

Blokáda humanitárnej pomoci

Odkedy v marci 2015 v Jemenskej republike prepukol konflikt medzi medzinárodne uznanou vládou a rebelmi z hnutia Húsí, si boje vyžiadali viac ako státisíce zranených, desaťtisíce ľudí prišlo o život. Dvadsaťsedem-miliónový Jemen naviac čelí na miestach, ktoré zastihli boje, humanitárnej kríze.

Bombardovanie a neutíchajúce boje totiž v krajine zničili produkciu potravín, a tak sa stal Jemen plne závislým na dodávkach humanitárnej pomoci. Saudská Arábia však námornou blokádou znemožňuje prísun jedla a základných potrieb do zeme. K hladomoru sa naviac v posledných mesiacoch pridala epidémia cholery a ďalších infekčných chorôb v dôsledku problémov s vodou a nedostatočnou hygienou.

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, však podľa vyhlásenia regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN / UNICEF Geerta Cappelaera s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú. Humanitárnu pomoc teraz podľa OSN potrebuje vyše dvadsaťdva miliónov ľudí, z nich takmer desať miliónov je bezprostredne ohrozených smrťou vyhladovaním. Netreba pripomínať, že medzi obeťami sú státisíce detí.

Krízu v Jemene odsúdil aj pápež

Pápež František pred svojou historickou návštevou Spojených arabských emirátov vyzval na ukončenie krízy v Jemene, čím oslovil aj svojich nadchádzajúcich hostiteľov. „S veľkými obavami sledujem humanitárnu krízu v Jemene. Obyvateľstvo je vyčerpané dlhým konfliktom a mnohé deti trpia hladom,“ povedal pápež pred veriacimi na vatikánskom Námestí sv. Petra začiatkom februára. Pokým dôjde k mierovej dohode a ukončeniu konfliktu, budú tisíce ľudí pred vojnou a hladom utekať zo svojich domovov, pravdepodobne do Európy. Tam požiadajú úrady o ochranu a pomoc s vidinou nového začiatku a dôstojného života.

ADRA Slovensko je členom celosvetovej siete ADRA, niektoré jej pobočky sa priamo podieľajú na zmierňovaní krízy v teréne a podporujú tým prácu tímu ADRA Jemen. Slovenská organizácia ADRA zasa pracuje prostredníctvom integračného projektu s tými, ktorí Jemen nútene opustili. Poskytnutie azylu a doplnkovej ochrany patrí medzi dve základné formy medzinárodnej ochrany. Slovensko poskytuje doplnkovú ochranu v prípade, že sa žiadateľovi či žiadateľke neudelil azyl, avšak sú vážne dôvody domnievať sa, že by bol v prípade návratu do krajiny pôvodu daný človek vystavený reálnej hrozbe vážneho bezprávia.

Organizácia ADRA Slovensko implementujeme projekt STEP 3 s názvom „Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou v SR“, spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF). V rámci neho pracujú naše pracovníčky s ľuďmi, majúcimi na Slovensku udelenú medzinárodnú ochranu (azyl, doplnková ochrana). V súčasnosti ide o prácu so stodvadsiatimi klientmi a klientkami rôzneho veku a z rôznych kútov sveta, ktorí si pomaly nachádzajú nové uplatnenie v SR. O pár dní do neho nastúpi i niekoľko rodín z Jemenu.

Ako pomáha jemenským rodinám ADRA

Osobám s medzinárodnou ochranou sú poskytované zo strany mimovládnych organizácií (v tomto prípade v rámci spolupráce OZ Marginal a ADRA Slovensko pod hlavičkou projektu STEP 3) služby, ako: sociálna, psychologická, právna pomoc a poradenstvo, aj finančná podpora. Účasť na projekte je dobrovoľná, ale všetci sa na ňom zúčastňujú, pretože na Slovensku zatiaľ neexistuje štátny integračný program.

un news Yemen crisis

Do projektu nastupuje práve šesťčlenná rodina z Jemenu s najmladším členom – deväťmesačným bábätkom, pre ktorú sociálne pracovníčky ešte pred Vianocami zháňali bývanie. Nakoniec ho pre nich zabezpečili v Trnave, no v byte toho veľa nie je a zatiaľ sa v ňom nedá reálne fungovať.

Preto sa obracajú na všetkých podporovateľov a podporovateľky organizácie ADRA s prosbou o pomoc – dôstojne ho spoločnými silami zariadiť. Do bytu potrebujú jednoduchý nábytok s prihliadnutím na vek detí (detskú postieľku; detskú stoličku; posteľ, pokojne i poschodovú; jedálenské stoličky; elektrický sporák; vankúše, deky, periny a obliečky, ale i kočík). Ak máte k dispozícii niečo z tohto zoznamu, ozvite sa mailom na office@adra.sk. Vopred vám patrí vďaka za vašu pomoc a podporu.

Text: Boba Markovič Baluchová, ADRA tím, Foto: UN News, ADRA Yemen

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in global problems, humanitarian aid, migration, NGOs' work and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s