Čo (a prečo) čítať: Júlové lekcie rozvoja

Na mesiac júl sme v rámci Lekcií rozvoja z dielne ‚Media about Development’ pripravili tri ďalšie novinárske celky, ktoré by mohli upútať vašu pozornosť. Určite spustia vyhrotenú diskusiu na sociálnych sieťach. Jeden sa venuje rozmanitému africkému kontinentu vo svojich audio príbehoch, druhý je o významnej dohode o migrácii na pôde EÚ, tretí sa venuje fenoménu “antinatalizmu” ako možnému riešeniu populačnej krízy na našej planéte…
matky cakajuce na vysetrenie svojich deti v nutricnom centre v Mkongani
V Českom rozhlase, konkrétne na vlnách stanice Vltava, bude v priebehu júla a augusta vzdávaný hold pestrosti afrického kontinentu v podobe série audio-fíčerov Africké leto. Poslucháči a poslucháčky si môžu vypočuť príbehy, v ktorých sa nájdu aj stratia, a ktoré nás očaria svojou inakosťou. Ako upozorňujú tvorcovia cyklu: “Africké leto na Vltave je veľkou kultúrnou oslavou zabudnutého kontinentu. A pripomienkou toho, že Afrika nie je klišé, ale živý a bohatý svet!” Azda si ľudia konečne uvedomia, že Afrika nie je homogénna krajina, ale kontinent s viac ako 50 odlišnými štátmi.
Denník N koncom júna informoval o tom, ako EÚ dosiahla významnú dohodu o migrácii. Podľa nej “členské štáty budú môcť zriadiť na svojom území strediská, kde budú mať rýchlo určiť, ktorý migrant, zachránený v Stredozemnom mori má nárok na azyl v EÚ a ktorý má byť vrátený späť do krajiny pôvodu. Od Talianska, ktoré nesie najvýraznejšiu záťaž migračnej krízy, budú krajiny týchto migrantov preberať dobrovoľne – nepôjde teda o žiadne povinné prerozdeľovanie.” Dôležitá dohoda, ktorá určite vyvolá horlivú diskusiu najmä vo virtuálnom svete. Preto je dôležité mať k téme niečo prečítané, aby ste sa mohli do diskusie efektívne zapojiť aj vy.
Server iDnes.cz priniesol do pozornosti nás všetkých článok o hnutí antinatalismu, ktorý síce nesie krutý názov, ale o otázke riešenia preľudnenia zemegule, populačného rastu a udržateľnosti života na našej planéte jednoducho treba diskutovať. Možno i takýmto spôsobom. Spomenuté hnutie zastáva názor, že “každý narodený človek je odsúdený k utrpeniu a k pôsobovaniu utrpenia okolitému svetu”. Pre ekologických antinatalistov zosobňuje “utrpenie sveta biedny stav životného prostredia. Problém vidia v dnešnej spoločnosti, ktorá plodenie detí príliš oslavuje bez dôkladného zváženia následkov pre už tak preľudnenou planétu”. Myslíte si, že vaša voľba: nemať deti môže zachrániť svet?
Text a foto: Boba Markovič Baluchová
Advertisements

About Media about Development

Writing and reporting about international development topics; development cooperation projects, community development success stories and global challenges (in Slovak and also in English language)
This entry was posted in global problems, media, NGOs' work. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s