Na mesiac jún sme v rámci Lekcií rozvoja z dielne ‚Media about Development’ pripravili tri dlhšie novinárske celky, ktoré ale stoja za prečítanie aj zamyslenie sa nad spomínanými globálnymi fenoménmi. Jeden je o globalizácii na ústupe, druhý o ťažbe kobaltu a detskej práci v Konžskej demokratickej republike, tretí prináša pútavú reportáž o využívaní a distribúcii vody v Etiópii.
Rozvojový analytik (aj teoretik), no v provom rade projektový manažér v Nadácii Pontis, Jakub Šimek, ponúka vo svojich blogoch v rámci denníka SME vždy koncentrované „food for thoughts“; témy na premýšľanie na dlhé večery či celé víkendy. V blogu s názvom „Globalizácia verzus technológie“ spomína koncepty kontraproduktivity a antikrehkosti, ako aj delenie sveta na rozvinuté a rozvojové krajiny. Zároveň vysvetľuje, prečo Slovensko nie je (no mohlo by byť) v prvej desiatke Good Country Index. Tak, ako napríklad susedné Rakúsko. Svoj text ukončuje tým, že “v súčasnosti sa zdá, že globalizácia je na ústupe a stratila paru. A potrebujeme podporovať vedu a rozvoj technológií a mať konkrétne veľké plány (moonshots) do konkrétneho dátumu, aby sme urobili veľké veci.” Súhlasíte?
Zahraničná korešpondentka Denníka N, Jana Shemesh, v článku s názvom: “Na batériu vo vašom smartfóne treba kobalt, ktorý možno vyťažil osemročný baník v Kongu” upozorňuje na to, že ani firmy, ktoré by chceli byť zodpovedné, nedokážu zabrániť detskej práci či ustriehnuť jej vykonávanie. Vysvetľuje to na ťažbe kobaltu – jednej z najžiadanejších surovín, po ktorej bude podľa agentúry Bloomberg v roku 2030 dopyt až 47-krát vyšší ako minulý rok. V každej domácnosti sa vyskytuje aspoň jeden produkt s takouto batériou, ktorá obsahuje kobalt, pravdepodobne vyťažený v Konžskej demokratickej republike. Nik, žiaľ, nemôže s určitosťou tvrdiť, že na ťažbe suroviny do jeho mobilného telefónu sa nepodieľalo nejaké dieťa. Zistenia Amnesty International sú alarmujúce.

Cesta za vodou do Etiópie; spolupráca ČvT a ČRo v rámci Media4Development projektu. Foto: Ivan Studený.
Ivan Studený je novinár, rozhlasový dokumentarista, ktorý ale nemá takmer žiadne cestovateľské skúsenosti (ako o sebe na úvod priznáva). Napriek tomu vyrazí do Etiópie, aby tam na pozvanie českej mimovládnej organizácie Člověk v tísni spracoval zvukovú reportáž o vode. Lebo voda je život. V vidieckom okrese Bargo teda sleduje a vďaka odpovediam lokálnych ľudí sugestívnu opisuje, ako vodu zabezpečiť vrtom, aj ako ju vydávať miestnemu obyvateľstvu. Zároveň pripomína, že komunitu treba naučiť udržateľnému systému distribúcie pitnej vody. V jednej z troch častí rozhlasového dokumentu pre Český rozhlas uvádza, že “přesto žije v okrese Bargo ještě asi 30 % lidí, kteří hlavně kvůli větší vzdálenosti nemají k pitné vodě přístup. Cílem neziskových organizací a etiopské vlády je vybudovat síť vrtů, kde bude na každý pětikilometrový okruh zdroj pitné vody.”
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Ivan Studený