Hneď na začiatku mesiaca apríl máme pre vás pripravené tri novinárske celky, ktoré sa snažia pokrývať globálne výzvy v krajinách Globálneho Juhu. Články sú pozitívnymi príkladmi toho, ako sa rozvojová žurnalistika má v praxi robiť. Jedna reportáž z Beninu, jeden rozhovor o situácii v Nigérii a jedna správa o situácii vo Vietname. Viac už v aprílových Lekciách rozvoja, pripravených tímom ‚Media about Development’.
Študentka Medzinárodných rozvojových štúdií na Univerzite Palackého v Olomouci, Tereza Suchánková, sa do Beninu dostala vďaka program vysielania dobrovoľníkov a dobrovoľníčok GLEN. V organizácii CREDI-ONG strávila 4 mesiace, plné dôležitých skúseností i podkladov pre jej diplomovú prácu. Tereza pripravila zo svojho pobytu kvalitnú reportáž, v ktorej opisuje, ako si jej hosťujúca organizácia uvedomila, že “je to právě chudoba, která z velké části stojí za neudržitelným nadvyužíváním přírodních zdrojů. Samotné zákazy nic nezmůžou: Člověk, který nemá dostatek prostředků, bude i přes zákaz kácet stromy na topivo či lovit antilopy k jídlu. Cílem organizace je tedy pomáhat lidem rozvíjet ekologicky šetrné aktivity, skrze které si budou schopní vydělat dostatek prostředků na důstojný život, a zároveň lidi vzdělávat ohledně důležitosti ochrany životního prostředí.” Viac v tejto reportáži pre portál ProHuman (v spolupráci s našou MediaAboutDevelopment platformou): “Do Beninu za projektem ochrany místní přírody”.

Sveojpomocná šporiaca skupina žien v Benine. Foto: T. Suchánková, KRES/GLEN
Pred niekoľkými dňami navštívila Česko druhá žena OSN, Amina J. Mohammed, ktorá vyrastala v oblasti, kde dnes operuje skupina Boko Haram. Počas svojej návštevy Prahy hovorila táto zástupkyňa generálneho tajomníka OSN s novinárskou i študentskou obcou. V rozhovore s Tomášom Lindnerom pre český týždenník Respekt rozprávala o svojom detstve na severu Nigérie, o príčinách tamojších problémov i možnostiach, ako sa stredné veľké európske krajiny (ako ČR) môžu zapojiť do riešenia výziev v oblasti Sahel (na území na juh od Sahary). Viac v článku: “Nikdo se nenarodí jako terorista z Boko Haram”.
O tejto téme (pripomenutia si 50. výročia masakru vo vietnamskej dedine My Lai) sa stále málo hovorí, preto je dôležité, že portál aktuality.sk o nej priniesol aspoň krátku správu. Masakru odhalil americký novinár Seymour Hersh a následne tak polarizoval verejnú mienku Američanov, ako aj inicioval protivojnové hnutie v USA. Komunistický Sever vtedy informoval o masakre omnoho skôr ako americké médiá. Viac sa dočítate v článku “Vietnam si pripomenul 50. výročie masakru v dedine My Lai” tu.
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Tereza Suchánková