Čo (a prečo) čítať: aprílové lekcie rozvoja

Hneď na začiatku mesiaca apríl máme pre vás pripravené tri novinárske celky, ktoré sa snažia pokrývať globálne výzvy v krajinách Globálneho Juhu. Články sú pozitívnymi príkladmi toho, ako sa rozvojová žurnalistika má v praxi robiť. Jedna reportáž z Beninu, jeden rozhovor o situácii v Nigérii a jedna správa o situácii vo Vietname. Viac už v aprílových Lekciách rozvoja, pripravených tímom ‚Media about Development’.

Študentka Medzinárodných rozvojových štúdií na Univerzite Palackého v Olomouci, Tereza Suchánková, sa do Beninu dostala vďaka program vysielania dobrovoľníkov a dobrovoľníčok GLEN. V organizácii CREDI-ONG strávila 4 mesiace, plné dôležitých skúseností i podkladov pre jej diplomovú prácu. Tereza pripravila zo svojho pobytu kvalitnú reportáž, v ktorej opisuje, ako si jej hosťujúca organizácia uvedomila, že “je to právě chudoba, která z velké části stojí za neudržitelným nadvyužíváním přírodních zdrojů. Samotné zákazy nic nezmůžou: Člověk, který nemá dostatek prostředků, bude i přes zákaz kácet stromy na topivo či lovit antilopy k jídlu. Cílem organizace je tedy pomáhat lidem rozvíjet ekologicky šetrné aktivity, skrze které si budou schopní vydělat dostatek prostředků na důstojný život, a zároveň lidi vzdělávat ohledně důležitosti ochrany životního prostředí.” Viac v tejto reportáži pre portál ProHuman (v spolupráci s našou MediaAboutDevelopment platformou): “Do Beninu za projektem ochrany místní přírody”.

Svépomocná spořící skupina v Beninu

Sveojpomocná šporiaca skupina žien v Benine. Foto: T. Suchánková, KRES/GLEN

Pred niekoľkými dňami navštívila Česko druhá žena OSN, Amina J. Mohammed, ktorá vyrastala v oblasti, kde dnes operuje skupina Boko Haram. Počas svojej návštevy Prahy hovorila táto zástupkyňa generálneho tajomníka OSN s novinárskou i študentskou obcou. V rozhovore s Tomášom Lindnerom pre český týždenník Respekt rozprávala o svojom detstve na severu Nigérie, o príčinách tamojších problémov i možnostiach, ako sa stredné veľké európske krajiny (ako ČR) môžu zapojiť do riešenia výziev v oblasti Sahel (na území na juh od Sahary). Viac v článku: “Nikdo se nenarodí jako terorista z Boko Haram”.

O tejto téme (pripomenutia si 50. výročia masakru vo vietnamskej dedine My Lai) sa stále málo hovorí, preto je dôležité, že portál aktuality.sk o nej priniesol aspoň krátku správu. Masakru odhalil americký novinár Seymour Hersh a následne tak polarizoval verejnú mienku Američanov, ako aj inicioval protivojnové hnutie v USA. Komunistický Sever vtedy informoval o masakre omnoho skôr ako americké médiá. Viac sa dočítate v článku “Vietnam si pripomenul 50. výročie masakru v dedine My Lai”  tu.

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Tereza Suchánková

 

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in development cooperation, development education, global problems, human rights, Intl development studies, media, NGOs' work, voluntary service and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s