Čo (a prečo) čítať: marcové lekcie rozvoja

Stĺpček v podobe komentára na tému sexuálneho škandálu, ktorý momentálne otriasa svetom humanitárnych a rozvojových mimovládok; fotogenická reportáž zo Senegalu s hromadou faktov aj pikošiek; a k tomu do tretice blog mladej lekárky zo svojich misií v afrických nemocniciach – to je marcový výber platformy Media about Development pod hlavičkou: Lekcie rozvoja.

Sexuálny škandál jednej z najväčších charitatívnych organizácií Oxfam sa prevalil, žiaľ, až sedem rokov po tom, čo sa na Haiti udial.  Po zemetrasení v roku 2010 sa spolu so začiatkami odovzdávania humanitárnej pomoci a obnovy tejto rozvojovej krajiny odohralo aj čosi iné. Sexuálne zneužívanie a využívanie obetí tejto ničivej prírodnej katastrofy priamo šéfom misie Oxfamu, Belgičanom Van Hauwermeirenom a jeho kolegami, ktorí dodnes kdesi v teréne “pre inú neziskovku ďalej šíria dobro”. Viac o tomto škandále sa dočítate v stĺpčeku editorky portálu Ženy v meste, Miriam Zsilleovej, pod názvom: Sexuálny škandál Oxfamu alebo MeToo neziskoviek.

Redaktor českého týždenníka Respekt sa vydal na reportážnu cestu do Senegalu, odkiaľ potom publikoval niekoľko kvalitných článkov, plných overených zdrojov, štatistík, citácií priamo od expertov či lokálnych ľudí. Nie je to však odborný výklad, napriek tomu, že sa to faktami o africkej krajine, ktorú málokto z nás navštívil, hemží. Texty sú obohatené o bezprostredné zážitky zo senegalskej cesty aj o zaujímavosti typu “příbuzenství vtipu” ako ochrany pre náboženskými konfliktami v regióne, či nosenia českých čiapok – zmijoviek, alebo ukážok lokálneho hip-hopu. Zároveň však medzi riadkami cítite, čo núti (nielen mladých) ľudí k odchodu z krajiny. Viac v reportáži Tomáša Lindnera: Zmijovka, hip hop a příbuzenství vtipu.

Bývalá rozvojová terénna pracovníčka a pôrodníčka, moja kamarátka a mama dvoch dcér, Alexandra Mamová, precestovala už počas svojich štúdií niekoľko afrických krajín. Až po niekoľkých rokoch však niektoré zážitky z dlhých nocí na sále jednoduchých lokálnych nemocníc pretavila do blogov, písaných ľudskou rečou. Ako asi vyzerá práca lekárky na misii Univerzity sv. Alžbety v krajine s najnižšími príjmami, sa dočítate napríklad v jednom z jej blogov pod názvom: Medicína katastrof.

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: Alexandra Mamová

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in charity, development cooperation, media, NGOs' work and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s