Čo (a prečo) čítať: februárové lekcie rozvoja

Netreba zdôrazňovať fakt, že učivo na škole či novú informáciu z médií alebo zo sociálnych sietí si najlepšie zapamätáme, ak je nám podané v podobe príbehu. “Story-telling” je aktuálne účinný nástroj šírenia osvety a mimovládne organizácie, ako aj cestovné agentúry či internetové magazíny ho v hojnej miere využívajú na prezentáciu svojich aktivít. Pár z nich prinášame aj vo februárových Lekciách rozvoja.

Je jasné, že všetkých čítajúcich by viac potešili pozitívne príbehy, akési “success stories”, ktoré môžu inšpirovať a motivovať. Tých negatívnych sa však dostáva do pozornosti verejnosti viac, a je to tak vlastne aj správne, keďže o pálčivých témach treba informovať. Cez príbehy jednotlivcov a jednotlivkýň možno konečne začneme o konkrétnej problematike uvažovať, poprípade konať. Vo februárovom výbere platformy Media about Development teda upozorňujeme na tri žánre rozvojovej žurnalistiky: blog, rozhovor a komentár.

Organizácia Ligy za ľudské práva ponúka na svojej novej stránke vysvetľujúce, resp. edukatívne videá na tému utečenectva, ďalej príbehy utečencov a utečeniek, ktorí boli nútení z domova odísť pred hrozbou vojny a na Slovensku dostali druhú šancu. V blogu však riaditeľka tejto organizácie opisuje stručne, krátko, výstižne príbeh mladej rodiny, ktorá sa nemôže nastahovať do prenajatého bytu, keďže vykazuje znaky viery inej, na akú sme v SR zvyknutí. Viac o probléme šatky na hlave mladej mamičky v 21. Storočí nájdete v článku Zuzany Števulovej: Taká obyčajná slovenská diskriminácia.

S Dáriou Kimuli (vtedy ešte Pecháčovou) som pred piatimi rokmi robila rozhovor o jej práci sociálnej terénnej pracovníčky v slumoch a detských centrách v rámci kenského hlavného mesta Nairobi. Jej príbeh rozvojovej terénnej pracovníčky, stále pôsobiacej v Keni, ktorá však už dnes okrem kenských detí ulice vychováva aj svoje dve malé ratolesti, bol nedávno spracovaný ako rozhovor pre portál dromedar.sk. Text by si zaslúžil aktívnejší zásah editora, ale výpovedná hodnota ostáva nemenná. Jej práca pod hlavičkou Univerzity sv. Alžbety a občianského združenia Jua je záslužná. Viac sa dočítate o konkrétnych aktivitách (aj ako súčasti projektu rozvojovej spolupráce, podporeného zo schémy SlovakAid) v článku: Šanca na lepší život: Slovenka vedie školu v Keni.

Február sa nesie v znamení zimných olympijských hier. Ako nám však redakčný fanúšik, vedúci zahraničného spravodajstva denníka SME, Matúš Krčmárik, vo svojom komentári pripomína – nemali by sme si navrávať, že spoločné zápolenie v zimných športoch niečo na chvíľu zastaví či zmení. Preto pripomína, že “kým severokórejskí športovci slúžia ako propagandistický nástroj svojho režimu, ten naďalej väzní v gulagoch státisíce vlastných ľudí a pracuje na vývoji jadrových zbraní a balistických striel.” Viac v článku: Zbavme sa morálneho gýča a neklamme si. Na olympiáde sa svet nezmení.

Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: OZ Jua, Keňa

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in charity, development cooperation, development education, global problems, human rights, media, migration, minority issues, NGOs' work and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s