V druhej polovici júna sa v poľskej Varšave vďaka podpore z programu Erasmus+ uskutočnilo podujatie “Eastern partnership (EaP) youth forum”, na ktoré som zo Slovenska (ako zakladateľka OZ DocUnion a koordinátorka OZ Pluto) vycestovala.
Ako mládežnícka pracovníčka, novinárka a pedagogička, venujúca sa takmer 20 rokov prezentácii globálnych tém a interkultúrneho dialógu nielen v rámci Európy, som bola zvedavá na očakávania a témy, ktoré do fóra prinesú práve desiatky kolegov a kolegýň z regiónu Východného partnerstva (týkajúce sa dobrovoľníctva, práce s mládežou, podpory sociálneho podnikania atď.), čo sa naplnilo. Práve príspevky ľudí napr. z Gruzínska či Bieloruska v rámci tohto EaP mládežníckeho fóra obohatili môj pohľad na vybrané témy, s ktorými pracujem.
Program bol časovo i obsahovo pomerne náročný, nakoľko sa do dvoch rokovacích dní museli vmestiť oficiálne príhovory a panelové diskusie vysokých predstaviteľov a predstaviteliek z hosťujúcej krajiny fóra (Poľsko), niekoľkých európskych inštitúcií (Európska komisia, IVF, EU-CoE youth partnership, European youth forum atď.), ako aj jednotlivých ministerstiev či ambasád krajín Východného partnerstva – keďže práve na ich vizibilitu, vytváranie partnerstiev a zdieľanie skúseností bola časť aktivít programu zameraná.
Ďalšia časť programu bola rozdelená do práce v rámci troch vybraných workshopov so zameraním na dobrovoľníctvo a komunitnú participáciu; podporu sociálneho podnikania; a transverzálne kompetencie v rámci vzdelávania mládeže (každý prebiehal s 1-2 facilitátormi z krajín EÚ v dvoch podsekciách). Výsledky pracovných skupín z workshopov budú prezentované ako odporúčania (policy recommendations) pre EÚ, ale i národné a lokálne vlády v reporte z EaP mládežníckeho fóra.
V rámci úvodnej časti programu a panelovej diskusie bola možnosť klásť panelistom otázky cez online kanály – dve zo štyroch som cez Twitter položila práve ja (týkajúce sa odstraňovania bariér začleňovania znevýhodnenej mládeže do zjednotenej a inkluzívnej Európy), čiže mala som dostatok priestoru na sebaprezentáciu aj spätnú väzbu. Takisto v rámci práce v pracovnej skupine B1, zameranej na sociálne podnikanie (social entrepreneurship) som mohla zdieľať a prediskutovať vlastnú skúsenosť zo Slovenska, s dôrazom na príbeh nášho združenia OZ Pluto v SR.
Najviac užitočná bola práve práca v pracovnej skupine B1, zameranej na sociálne podnikanie (social entrepreneurship) v troch dvojhodinových blokoch. Bolo nesmierne užitočná vypočuť si štyri konkrétne úspešné príbehy z oblasti sociálneho podnikania (success stories) zo Slovinska (rómska reštaurácia), Maďarska (výroba upcyklovaných tašiek), Litvy (podpora inovatívnych iniciatív v rámci zdieľaného priestoru), a Bieloruska (výroba a predaj papierových výrobkov ľuďmi so špeciálnymi potrebami). Mohla som tiež pridať vlastnú skúsenosť a klásť prítomným otázky. Spoločný brainstorming a formulovanie odporúčaní (policy recommendations) pre EÚ, ale i národné a lokálne vlády bola tiež zaujímavá časť podujatia…
Text: Boba Markovič Baluchová, Foto: EaP youth forum