Již za pár dnů obohatí studenti Katedry rozvojových a environmentálních studií z Univerzity Palackého v Olomouci své teoretické znalosti o praktické zkušenosti z konkrétních projektů zahraniční rozvojové spolupráce ČR i vybrnaých mezinárodních organizací v Bosně a Hercegovině, aby pak následně šířili osvětu u širší veřejnosti doma – skrze besedy, vzdělávací aktivity a mediální výstupy.
Bosna a Hercegovina (BaH) jako jedna z nejméně rozvinutých zemích v Evropě patří mezi programové země české zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS). ČR tam realizuje rozvojové projekty prostřednictvím grantů České rozvojové agentury v sektorech zemědělství, zdravotnictví, energetiky, ale také občanské společnosti. V termínu 3.-13. června se studenti Katedry rozvojových a environmentálních studíí (KRES) Univerzity Palackého vypraví na exkurzi do této země, aby mohli konfrontovat své teoretické znalosti s praktickými ukázkami realizace rozvojových projektů přímo v terénu.
Kromě českých projektů navštíví v Sarajevu: Velvyslanectví České republiky v BaH, Zastoupení EU a EUSR v BaH, Úřad vysokého představitele (OHR), Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE / OSCE), regionální kanceláře UNDP pro Evropu a SNŠ, nebo také Nansen Dialogue Centre. Diskutovat se bude hodně o roli občanské společnosti a neziskových, ale také mezinárodních organizací při budování míru v této oblasti. Po návratu z cesty budou mladí lidé z Olomouce přetavovat své poznatky v praktické aktivity, ať už vzdělávacího či mediálního charakteru. Exkurze je spolufinancována Českou rozvojovou agenturou (ČRA).
Zemědělství ideální volbou pro snižování nezaměstnanosti v BaH
Ředitel společnosti GEOtest, Damir Kasum, provede studenty projekty mimo hlavní město. Podle něho je zemědělství (zvláště pak pěstitelství v relativně malých sklenících) ideální volbou pro snižování nezaměstnanosti v menších městech a vesnicích BaH, jelikož nevyžaduje vyšší vzdělání ani dlouhou dobu praxe. Proto se jeden z projektů GEOtestu s podporou ČRA zabývá zvýšením příjmu sociálně slabých rodin v městečku Tešanj. Účastníci exkurze uvidí na vlastní oči výsledky realizace projektu „Zvýšení příjmu ohrožených skupin rodinnou zemědělskou produkcí“ v tomto městečku.
Dále studenti také navštíví lokality projektu „Využití obnovitelné geotermální energie v Doboji“, nebo „Zlepšení odpadového hospodářství v Doboji a Maglaji“ a také lokální akční skupiny regionu Doboj, který tvoří multietnická populace z velké míry tvořená navrátivšími se uprchlíky.
Reagovat na potřeby BaH pro inkluzi osob se zdravotním postižením
V BaH dochází v poslední době ke změnám v oblasti sociálních podmínek života osob se zdravotním postižením díky jejich umisťování do komunitního bydlení. Aby výhodám těchto kroků v praxi studenti KRES lépe porozuměli, navštíví také projekt organizace Člověk v tísni s podporou ČRA: „Podpora začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti v BaH“, který se snaží reagovat na potřeby bosenských center pro inkluzi osob se zdravotním postižením.
Studenti také uvidí úspěšnou realizaci trojstranného společného projektu americké rozvojové agentury USAID, švédské Sida a české rozvojové agentury ČRA – „FARMA“, zaměřený na podporu a zkvalitnění produkce mléka. Projekt FARMA přispívá k rozširování ekologicky udržitelné výroby a zvyšování produkce potravinářských výrobků, čím přímo ovlivňuje hospodářský růst v zemědelském sektoru a snižuje chudobu ve venkovských oblastech BaH.
Text: Boba Markovič Baluchová, Simona Šafaříková, Lenka Dušková, KRES; Foto: Eva Komlossyová, KRES