Žena na indickom vidieku: nasledovníčka Mahátma Gándhího

Podľa otca indického národa, Mahátma Gándhího je “sanitácia dôležitejšia ako politická nezávislosť”. Jeho úmyslom bolo zabezpečiť pre každú domácnosť prístup k čistej vode a sanitácii. India je nazývaná hlavným miestom otvorenej defekácie – takmer 638 miliónov sa chodí stále vyprázdňovať na otvorené priestranstvo. Keďže vykonávanie veľkej potreby mimo záchodov predstavuje začarovaný kruh choroby a chudoby, indická vláda sa zaviazala zabezpečiť sanitáciu v celej krajine do roku 2022. Pri súčasnom sanačnom pokrytí to bude dosť náročné, nie však nereálne.

b_markovic_2015_indiai

Indická mimovládka Gram Vikas s programom MANTRA má na svojom konte desiatky príkladov dobrej praxe, pričom používa tému bezpečnej vody a hygienických zariadení ako východzí bod pre integrovaný rozvoj obcí v štáte Odisha. Na fotografii je obyvateľka obce Haradango – členka monitorovacej skupiny, ktorá kontroluje, či všetci obyvatelia v dedine pravidelne používajú svojpomocne postavené toalety a kúpelne, a či ich udržiavajú v čistote.

Text a foto: Boba Markovič Baluchová (Media About Development / DocUnion NGO)

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in community development, global problems, healthcare, minority issues, NGOs' work and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s