Vo východoafrickej krajine, kam sa za dobrodružstvom vydáva čoraz viac Slovákov, žije polovica populácie pod hranicou extrémnej chudoby. Ako asi vyzerá život ľudí v Keni – čím sa zaoberajú vo dne a v noci, v období sucha i dažďov, bez vody či elektriny? Čím sa líši starostlivosť o deti, mladých aj tých najstarších v tejto ľudnatej republike (bývalej britskej kolónii s nižšími príjmami, ktorá by sa rada do roku 2030 ekonomicky vyrovnala ázijským tigrom)? Ako asi Keňu možno zažiť, precítiť, mediálne zobraziť? Ako možno zabojovať s kultúrnymi stereotypmi a zažitými mýtmi? Prečo sa človek do Kene dokáže bezhlavo zamilovať a kedy z toho razom vytriezvie?
To všetko i viac objasnia 9. februára na podujatí “Z Horárne do sveta” v bratislavskom Horskom parku: Boba Baluchová a Palo Markovič, ktorí v roku 2013 pôsobili na rozvojovom projekte v Keni. Viac informácií najdete na webe nadácie Horský park. Event k prednáške s názvom: “Keňu nemožno neľúbiť (hoci to má jeden háčik!)” je dostupný na tejto sociálnej sieti. Tešíme sa na vás!
Boba Baluchová je novinárka, pedagogička a rozvojová pracovníčka, ktorá v roku 2013 koordinovala v Keni rozvojový projekt Trnavskej univerzity, zameraný na sociálno-zdravotnícku starostlivosť o podvýživené deti do 5 rokov a ich matky v regióne Kwale. Venuje sa globálnemu vzdelávaniu, audiovizuálnej tvorbe, prepojeniu rozvojovej problematiky s mediálnou produkciou, ako aj aktivitám združení OZ P(l)uto a OZ DocUnion. Popri tom rada cestuje s partnerom Palom Markovičom a o všetkom dôležitom či zaujímavom i bloguje (jej blog v rámci SME.sk sa dostal do výberu desiatich najzaujímavejších za rok 2013). Viac o Bobinej práci napríklad tu.

Rozvojová pracovníčka, novinárka a filmárka Boba Baluchová počas nakrúcania rozhovorov pre dokumentárne filmy OZ DocUnion o slovensko-kenskej rozvojovej spolupráci v okolí Kwale. Foto: Palo Markovič
Palo Markovič delí svoj čas medzi programovanie virtuálnych hudobných nástrojov a dokumentárnu fotografiu. Svoje pracovné povinnosti na 5 mesiacov odložil, aby mohol ako rozvojový dobrovoľník v Keni učiť lokálnych ľudí základy práce s počítačom. Zároveň so svojou partnerkou a spoluzakladateľkou OZ DocUnion nahrával video materiál pre dokument o novodobom misionárstve na africkom kontinente. V decembri získal ocenenie Dobrovoľník roka 2013 na pôde MZVaEZ SR, takisto je víťazom fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci” 2013, organizovanej Platformou MVRO. Viac o Palovom projekte napríklad tu.

Fotograf, programátor a IT-tréner Palo Markovič viedol (ako rozvojový dobrovoľník Slovak Aid a TU) pravidelné IT-workshopy pre komunitných zdravotníckych pracovníkov aj v Mkongani. Foto: Boba Baluchová
Text: OZ DocUnion (Twitter profily: @bobinkha / @palomarkovic); Foto: Palo Markovič