Keňu nemožno neľúbiť (hoci to má jeden háčik!)

Vo východoafrickej krajine, kam sa za dobrodružstvom vydáva čoraz viac Slovákov, žije polovica populácie pod hranicou extrémnej chudoby. Ako asi vyzerá život ľudí v Keni – čím sa zaoberajú vo dne a v noci, v období sucha i dažďov, bez vody či elektriny? Čím sa líši starostlivosť o deti, mladých aj tých najstarších v tejto ľudnatej republike (bývalej britskej kolónii s nižšími príjmami, ktorá by sa rada do roku 2030 ekonomicky vyrovnala ázijským tigrom)? Ako asi Keňu možno zažiť, precítiť, mediálne zobraziť? Ako možno zabojovať s kultúrnymi stereotypmi a zažitými mýtmi? Prečo sa človek do Kene dokáže bezhlavo zamilovať a kedy z toho razom vytriezvie?

To všetko i viac objasnia 9. februára na podujatí “Z Horárne do sveta” v bratislavskom Horskom parku: Boba Baluchová a Palo Markovič, ktorí v roku 2013 pôsobili na rozvojovom projekte v Keni. Viac informácií najdete na webe nadácie Horský park. Event k prednáške s názvom: “Keňu nemožno neľúbiť (hoci to má jeden háčik!)” je dostupný na tejto sociálnej sieti. Tešíme sa na vás!

Mkonganské deti v uniformách sú na ceste domov zo školy. Foto: Palo Markovič

Boba Baluchová je novinárka, pedagogička a rozvojová pracovníčka, ktorá v roku 2013 koordinovala v Keni rozvojový projekt Trnavskej univerzity, zameraný na sociálno-zdravotnícku starostlivosť o podvýživené deti do 5 rokov a ich matky v regióne Kwale. Venuje sa globálnemu vzdelávaniu, audiovizuálnej tvorbe, prepojeniu rozvojovej problematiky s mediálnou produkciou, ako aj aktivitám združení OZ P(l)uto a OZ DocUnion. Popri tom rada cestuje s partnerom Palom Markovičom a o všetkom dôležitom či zaujímavom i bloguje (jej blog v rámci SME.sk sa dostal do výberu desiatich najzaujímavejších za rok 2013). Viac o Bobinej práci napríklad tu.

Rozvojová pracovníčka, novinárka a filmárka Boba Baluchová počas nakrúcania rozhovorov pre dokumentárne filmy OZ DocUnion o slovensko-kenskej rozvojovej spolupráci v okolí Kwale. Foto: Palo Markovič

Palo Markovič delí svoj čas medzi programovanie virtuálnych hudobných nástrojov a  dokumentárnu fotografiu. Svoje pracovné povinnosti na 5 mesiacov odložil, aby mohol ako rozvojový dobrovoľník v Keni učiť lokálnych ľudí základy práce s počítačom. Zároveň so svojou partnerkou a spoluzakladateľkou OZ DocUnion nahrával video materiál pre dokument o novodobom misionárstve na africkom kontinente. V decembri získal ocenenie Dobrovoľník roka 2013 na pôde MZVaEZ SR, takisto je víťazom fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci” 2013, organizovanej Platformou MVRO. Viac o Palovom projekte napríklad tu.

Fotograf, programátor a IT-tréner Palo Markovič viedol (ako rozvojový dobrovoľník Slovak Aid a TU) pravidelné IT-workshopy pre komunitných zdravotníckych pracovníkov aj v Mkongani. Foto: Boba Baluchová

Text: OZ DocUnion (Twitter profily: @bobinkha / @palomarkovic); Foto: Palo Markovič

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in community organizing, development cooperation, development education, global problems, media, millenium development goals, NGOs' work, voluntary service and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s