V Bratislave otvorený sociálny podnik s výrobkami z chránených dielní

Prepojiť úspešne módu so sociálnou inklúziou nie je vždy jednoduché. Občianskemu združeniu P(L)UTO sa to podarilo už niekoľko-krát za sebou – zimnou i letnou kampaňou „Šaty robia človeka“. V druhej polovici novembra sa v bratislavskom Starom meste otvorili brány originálneho obchodíku Plutošop na báze sociálneho podniku. A neostalo len pri tom – nasledoval aj predvianočný pluto-blšák!

Občianske združenie P(l)uto ponúklo svojský spôsob sebarealizácie a integrácie znevýhodneným skupinám obyvateľstva – zhotovením módnych doplnkov a šiat práve ľuďmi na okraji záujmu spoločnosti. Idea filantropického projektu sa realizuje vo viacerých líniách – šitie menších výrokov v chránených dielňach a zariadeniach sociálnej starostlivosti dopĺňa hlavný projekt: limitovanú edíciu originálnych dámskych topov, zhotovenú v chránenej dielni Dom svitania v Jakubove – podľa návrhov známeho módneho návrhára Borisa Hanečku.

Prestrihnutie pásky (krstná mama Plutošopu Lucia Hablovičová a zakladateľka OZ Pluto Kristína Baluchová) počas otvorenia Plutošopu na Panskej 13 v Bratislave. Foto: K. Ácelová

Pluto-výrobky a produkty chránených dielní

Otvorením Plutošopu na Panskej ulici 13 v Bratislave sa pokračuje v aktivitách z minulého roka. Plánom zakladateliek OZ P(l)uto bolo otvoriť “sociálny podnik”, ktorý by predstavoval priamu pomoc (prácu aj plácu) pre ľudí, ktorí sú ohrození sociálnym vylúčením. Plutošop slúži ako charitatívny obchod s “vintage” módou a 777 kvalitnými knihami aj platňami, v prvom rade však ide o predvianočný predaj produktov z pluto-produkcie a výrobkov z chránených dielní a DSS-iek.

Hoci sa prvý Plutošop otvoril 18. novembra v Bratislave, neznamená to, že aktivity OZ P(l)uto sa sústreďujú len na oblasť Bratislavy. Projekt „Šaty robia človeka“ sa realizuje napríklad v spomínanej chránenej dielni Dom Svitania v Jakubove, ale i v Malackách, Stupave či Žakovciach (dohromady v deviatich miestach Slovenska).

Pred vstupom do Plutošopu na Panskej 13 v Bratislave. Foto: Palo Markovič

Pred Vianocami otvorený Prvý charitatívny Blší trh

Mnohých zaujíma, ako bude naložené s výťažkom z predaja spomínaných Pluto-výrobkov. Predaj zhotovených originálnych topov a ďalších doplnkov poskytne motiváciu a priestor na sebarealizáciu pre klientky z konkrétnych sociálnych zariadení, zároveň zabezpečí financie na pokračovanie projektu. Pre všetkých začlenených ľudí však nie sú dôležité len peniaze, ale i prejav povzbudenia a podpory zo strany zákazníkov. Práve pocit potrebnosti a doležitosti sociálne vylúčeným ľuďom často chýba.

Keďže v zimnom období treba pomáhať ešte viac, rozhodli sa Pluto-aktivistky rozšíriť svoj odvážny plán ešte o ďalšie príbuzné aktivity: V pasáži na Panskej ulici 13 sa popri Plutošope využije na mesiac ďalší priestor – aby šancu dostali viacerí ľudia naraz. A to konkrétne tvorením Prvého charitatívneho blšieho trhu v Bratislave. Návštevníci a návštevníčky si v ňom budú môcť až do 22. decembra zakúpiť originálne vianočné darčeky za symbolickú sumu, zapísať dobré skutky do pluto-zošitkov, zohriať sa za to punčom či čajom, no najmä tak môžu ľudsky i finančne podporiť sociálne znevýhodnených ľudí (ženy bez práce či bez domova, predajkyne zo siete Nota Bene). Viac na: http://www.ozpluto.sk

Vianočné vankúše a ďalšie výrobky zo slovenských chránených dielní v Plutošope. Foto: B. Baluchová

Text: Božena Baluchová, Foto: OZ P(l)uto, P. Markovič, K. Ácelová

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in charity, NGOs' work, social inclusion. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s