Farmárky z Mkongani

Matky podvyživených detí pochopili návrh slovenského tímu terénnych pracovníkov ako výzvu. Pred obdobím dažďov sa spontánne rozdelili do 5 skupín – pomenovaných podľa zvierat kenskej Veľkej päťky, a pustili do sadenia i zavlažovania lokálnych, suchu-odolných plodín v modelovej záhrade v rámci areálu zdravotného strediska. Na mieste, ktoré nemá vybudovanú infraštruktúru (spevnenú cestu, vodovod, ba ani studňu), vcelku odvážne, neľahké, no nie nereálne rozhodnutie. No takto sa mkonganské ženy ukázali ako aktívne ľudské elementy rozvojovej spolupráce, nie ako pasívne klientky nutričného centra – odkázané na dlhodobú pomoc zo Slovenska (prídel kaše a fazule z anti-malnutričného programu Trnavskej univerzity).

1209154_536481966418148_97068749_n

Osvojené zručnosti i produkty svojho eko-farmárčenia potom Mkongančanky prenesú do vlastnej komunity. Takto sa projekt, primárne zameraný na sociálnu a zdravotnú starostlivosť, účinne zaradil do cyklu zabezpečovania potravinovej bezpečnosti.

Text: DocUnion, Foto: Boba Baluchová

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in community development, development cooperation, leadership, sustainability and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s