Voľby v Keni: Prezidentský súboj spred 50 rokov vrcholí

S predvolebnými prieskumami je to veľmi jednoduché. Keď sú v prospech vašej politickej strany, radi ich citujete. Keď vám v preferenciách krátko pred voľbami uberajú na sile, napádate ich objektivitu a výpovednú hodnotu cez médiá. Nie je tomu inak ani v Keni. Nevypovedia však takéto prieskumy o danej krajine (a ľuďoch v nej) predsa len dosť? Situácia spred 50 rokov (aj tá spred piatich) sa môže ľahko zopakovať. Koho si kenský ľud zvolí tentoraz – Odingu alebo Kenyattu?

Do mailovej schránky sa mi dostal koncom februára predvolebný prieskum, ktorý pripravil inštitút Ipsos Synovate a výsledky zverejnil deväť dní pred všeobecnými voľbami v Keni (kde si bude ľud voliť svojich zástupcov a zástupkyne v šiestich kategóriách). Pre účel prieskumu bolo uskutočnených takmer šesť tisícok rozhovorov. Keď si ale predstavíme množstvo registrovaných voličov a voličiek v tejto východoafrickej krajine (vyše štrnásť miliónov!), je nám jasné – že o reprezentatívnej vzorke nemôže byť reč. Zamerajme sa však radšej na otázky a odpovede, ktoré tento prieskum priniesol.

Korupcia na prvom mieste

V rámci otázky: „Čo považujete za hlavnú prekážku rozvoja vo vašej lokalite?“, sa objavili medzi odpoveďami dlhoročné vypuklé problémy: korupcia (poukazuje na ňu 18 % opýtaných); zlé cesty, infraštruktúra (13 %); sebeckí, chamtiví politickí reprezentanti (12 %). Keby sa medzi ďalšími častými odpoveďami nevyskytovali slovné spojenia, ako: nedostatočné zásobovanie vodou; zločinnosť; diskriminácia; nízke vzdelanie/negramotnosť či kmeňové napätie, pokojne by sme si mohli myslieť – že ide o náš štát (alebo niektorý z našich postkomunistických spolupútnikov).

V regiónoch boli ľudia doteraz nespokojní s centralizáciou moci a všadeprítomnou korupciou (predovšetkým v Nairobi). V severo-východnej časti Kene považujú ľudia za najväčšiu prekážku rozvoja kriminalitu, na pobreží zasa trápi obyvateľstvo spôsob riadenia krajiny vysokými politickcými predstaviteľmi, vodcami. Po voľbách 2013 by sa mnohé mohlo zmeniť – keďže viac zodpovednosti a právomocí dostanú jednotlivé vyššie územné celky: counties.

Ťažko dôverovať obžalovaným

V rámci otázky, v čo/koho majú kenskí ľudia v súvislosti s voľbami najväčšiu dôveru, bolo poradie odpovedí nasledujúce: Nezávislá volebná komisia (IEBC), na druhom mieste sú médiá a potom do-tretice politické strany. Práve rozhlasové stanice prispievajú pozitívne k predvolebnej edukácii, zároveň sú však preplnené reklamnými blokmi – sľubmi jednotlivých kandidátov.

Respondenti a respondentky v prieskume sú si vedomí toho, že politickí kandidáti a ich agenti sa budú snažiť hlasovanie vo volebných okrskoch manipulovať a stanovená Nezávislá volebná komisia bude mať problémy s dohľadom nad prebiehajúcimi voľbami a najmä so sčítaním hlasov. Na otázku: „Koľko kenských kandidátov, predvolaných na Medzinárodný trestný súd v Hágu, by ste vedeli vymenovať?, drvivá väčšina odpovedala: Uhuru Kenyatta a William Ruto. Kampaň týchto niekdajších nepriateľov, momentálne tvoriacich spoločnú Jubilejnú alianciu (aby tak porazili favorita volieb Railu Odingu z Orange democratic movement) totiž nemožno prehliadnuť.

Vplyv názorových vodcov zo zahraničia

UhuRuto dvojica svoju voličskú základňu upozorňuje, aby nedôverovala odporúčaniam svetových politikov zo zahraničia. Odpovede na otázku z prieskumu, či výroky predstaviteľov zahraničných vlád môžu meniť rozhodnutia Keňanov – koho nakoniec voliť, sa dajú teda veľmi ľahko vydedukovať. Viac ako polovica Odingových vstúpencov tvrdí: áno. Takmer tri štvrtiny podporovateľov Kenyattu (a Ruta) tvrdia: nie.

Odingova opozičná kampaň pred piatimi rokmi bola podľa niektorých zdrojov podporená aj z financií Baracka Obamu, ktorého korene a rodinné prepojenia siahajú do Kene. Špekuluje sa o tom, že Odinga je dokonca vzdialený bratranec súčasného prezidenta USA. Takáto významná politická podpora z amerického kontinentu, samozrejme, môže mať vplyv na výsledok volieb – v prospech Odingu. Práve tento opozičný politik sa v roku 2010 zasadzoval za novú kenskú ústavu (na papieri vyzerajúcu skoro tak ideálne, ako tá americká). Teraz chce v rámci nej presadiť reformu, týkajúcu sa vlastníctva a využívania pôdy. Nabáda k tomu aj svojho protikandidáta Kenyattu, ktorý vlastní obrovské množstvo pôdy v krajine.

Čo považujú domáci za hlavnú prekážku rozvoja v ich lokalite? Korupciu, zlé cesty a infraštruktúru, nízke vzdelanie a nedostatočné platy. Napríklad pre učiteľov, ktorí sa neboja vyjsť do ulíc a štrajkovať. Foto: Pavol Markovič

Pokračovanie prezidentského súboja spred 50 rokov

Opýtaní respondenti a respondentky prejavujú podľa prieskumu aj návštevnosti kampaní najviac sympatií politickej strane ODM 
 (Odingovmu Oranžovému demokratickému pohybu – 36 %). Keby sa však mali rozhodovať pre konkrétnu alianciu, v nadchádzajúcich voľbách by dali svoj hlas: Jubilejnej Aliancii (v centrálnej Keni až 88,5 % ľudí, v Rift Valley tri štvrtiny, vo východnej časti Kene tretina voličskej základne) až potom Koalícii pre reformy a demokraciu / CORD (84 % ľudí v Odingovej domovine Nyanza, viac ako polovica opýtaných v západnej a východnej časti Kene, a takisto polovica voličskej základne v hlavnom meste: Nairobi).

V hre o prezidentské kreslo sú horúci kandidáti len dvaja, maximálne traja. Odingu by podľa predvolebného prieskumu volili kenskí ľudia práve pre lepšie riadenie a správu krajiny (nie však pre podporu násilia). Kenyattu by volili pre hospodársky rast republiky, nie však pre obvinenia Medzinárodného trestného súdu. Tretieho zaujímavého kandidáta Musaliu Mudavadiho by na jeho domácej pôde v Západnej Keni volili najmä pre jeho osobnostné vlastnosti. No na riadenie celej krajiny je podľa názoru voličov stále málo skúsený – v porovnaní s dvoma skúsenejšími protikandidátmi (Railom Odingom a Uhuru Kenyattom), synmi svojich otcov. História sa zjavne opakuje – v súboji o prezidentské kreslo totiž otcovia týchto dvoch mužov (Jaramogo Oginga Odinga z komunity Luo a Jomo Kenyatta z komunity Kikuyu) súperili už pred 50 rokmi. Na ktorú farbu by ste vsadili vy? Odingovu oranžovú alebo Kenyattovu červenú?

Text: Božena Baluchová (rozvojová/terénna pracovníčka Trnavskej univerzity v Keni), Foto: Pavol Markovič

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in global problems, media, sustainability. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s