V Somálsku sa snažíme zmierňovať dôsledky zmeny klímy

V roku 2012 Slovenská katolícka charita (SKCH) spolu s dvoma nemeckými partnerskými organizáciami realizovala v Somálsku projekt potravinovej pomoci a výstavby latrín pre suchom postihnuté rodiny. Len tak bude možné znížiť počet črevných ochorení, ako aj vysokej úmrtnosti detí a tehotných žien, súvisiacich s nedostatkom pitnej vody, monotónnou stravou a nedostatočnou hygienou – ako následkov vojnových konfliktov, ale i prejavov zmeny klímy vo východo-africkej krajine.

Slovenská katolícka charita (SKCH)sprostredkováva účinne okrem sociálnych a zdravotníckych služieb na celom Slovensku, aj humanitárnu pomoc a rozvojovú spoluprácu v treťosvetových krajinách. Rovnako ako nemecké organizácie Caritas Germany a Diakonie Katastrophenhilfe pomáha po celom svete promptne ľuďom, zasiahnutým katastrofami (vojnami, epidémiami či povodňami). Pričom najdôležitejšími princípmi poskytovania humanitárnej pomoci núdznym sú nezávislosť, neutralita, nestrannosť a ľudskosť. V čase humanitárnej krízy etnická alebo náboženská príslušnosť, farba pleti či rod nesmú hrať žiadnu úlohu. Pomoc charity obetiam prírodnej či spoločenskej katastrofy totiž nie je žiadnym nástrojom politických, ekonomických alebo vojenských záujmov.

Dôležitosť humanitárnych aj rozvojových projektov v Somálsku

V prvej fáze projektu sa snažili terénni pracovníci mobilizovať a informovať miestnu komunitu, pričom 70 % vybratých rodín sa venuje pastierstvu či drobnému poľnohospodárstvu a 30 % príjemcov je z radov vnútorných presídlencov. Pre vyčínanie teroristickej skupiny Al-Šabáb v regióne Galgadud (usilujúcej o vytvorenie islamského štátu v Somálsku) bola sťažená dostupnosť umiestnenia distribučného skladu v Adaado a Dhusamareb na začiatku roka 2012, čo spôsobilo oneskorenie realizácie projektu.

Prvá distribúcia potravín bola vykonaná koncom apríla – 200 rodín dostalo 30 kg ryže, 30 kg fazule a 15 litrov rastlinného oleja. Druhá distribúcia potravinových dávok bola následne doručená do 1 400 domácností v Adaado a Guriel (ide okolo 8 000 príjemcov pomoci). Po skomplikovaní sa konfliktu v Dhusamareb v polovici júna museli spolupracovníci charity prerušiť distribúciu potravín, ktorá bola určená ďalším 600 rodinám. Koncom augusta by však mala byť distribúcia obnovená.

S výstavbou latrín sa začalo v polovici mája – 100 latrín bolo dokončených v Guriel, 20 latrín bolo postavených v Adaado. Vďaka latrínam sa zlepšila hygienická situácia aj životná úroveň približne 6 007 obyvateľov v cieľových lokalitách. Po dokončení ďalších asi 180 latrín práve v problematickom Dhusamareb sa zlepšia životné podmienky pre ďalších asi 5 400 obyvateľov.

Image

Spoločne zmierniť dôsledky extrémneho sucha

Charita sa v rámci workshopov rozvojového vzdelávania snaží viesť slovenskú mládež ku klimatickej spravodlivosti, zvyšovať povedomie o dôsledkoch zmeny klímy nielen na africkom, ale aj na európskom kontinente. Ale pokusy o zmeny v myslení treba vykonať aj na vládnych úrovniach.

„Efektívne dlhodobé stratégie zmiernenia efektov sucha, rozširovania púštnych oblastí, ako aj degradácie pôdy potrebujú byť čo najskôr zvýraznené v národných rozvojových plánoch a politikách. Prejavy zmeny klímy možno cítiť na zvýšení frekvencie, intenzity a trvania období sucha (následne aj na prístupe k jedlu, vode a energii) nielen v oblasti Afrického rohu. V prvom rade však musí v týchto krajinách vládnuť mier,“ vysvetľuje generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

OSN aj strešná organizácia národných charít: Caritas internationalis vyzývajú jednotlivé vlády, aby skonsolidovali svoje úsilie v boji proti dosahom zmeny klímy, globálnemu otepľovaniu a zabránili tak spoločne dominovému efektu na celosvetovej potravinovej bezpečnosti.

V Somálsku svitá nádej na zmenu

„Dňa 20. augusta bol somálskej verejnosti predstavený nový federálny parlament (doteraz azda najkvalifikovanejší). Je konečne vidieť výsledky komplikovaného procesu premeny v danej krajine, ktorú majú európski ľudia zafixovanú v hlavách – ako krajinu, kde je zbytočné pomáhať, lebo tam vládne chaos a všetka pomoc uviazne v rukách pirátov. Noví zákonodárci teda musia začat konať rýchlo a efektívne,” upozorňuje generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Mesto Mogadišo sa začína vzmáhať po 21 rokoch chaosu a nešťastia. Ľudia síce stále stanujú v hlavnom meste a samovražedné bombové útoky neutíchli, no skupina islamských vzbúrencov Al-Šabáb má na svojom konte značné straty, pravdepodobne stráca teritórium i jednotu. Zahraničné vojenské jednotky (najmä džibutské a kenské) zvažujú svoje stiahnutie z územia Somálska. Čoraz častejšie sa medzi somálskymi obyvateľmi skloňuje slovo mier, a veľa nádeje sa vkladá do nového prezidenta a premiéra. S novou verziou ústavy by mohlo ísť o lepšie spravovanie krajiny, hoci si to bude vyžadovať veľa času a úsilia.

Text: Božena Baluchová (mediálna koordinácia SKCH), Foto: archív SKCH

About Media about Development

Writing hope-based stories and reporting about global challenges, international development topics, community development projects (in Slovak, Czech and English language)
This entry was posted in development cooperation, global problems, humanitarian aid, NGOs' work. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s